Autorski projekt naše školske knjižnice započet 2017. zamišljen je prvenstveno s ciljem druženja, ali i drugačijeg učenja uz zabavu u knjižnici. Glavne autorice i koordinatorice ponuđenih aktivnosti od samog su početka knjižničarka Nensi Čargonja Košuta i vjeroučiteljica Margareta Jagatić Gavran, a svoj doprinos od 2019. daju i kolegice Ivana Erak (NJEM) te Leona Lempl (INF) kao tehnička podrška, dok je od ove godine u timu službeno, kao voditeljica kreativnih radionica i Antea Milič Marčinković.
Za razliku od prijašnjih godina kada smo redovito ugošćavali i vanjske suradnike poput srdočkog župnika ili predstavnike riječkih nacionalnih manjina, ove smo godine zbog poštivanja epidemioloških mjera sve aktivnosti osmislili i realizirali isključivo interno, s kolegama u školi.
U ukupno 22 dana održavanja ovogodišnjeg Adventa u knjižnici u ponudi su bili:
- Izložba knjiga i drugog fonda na temu sv. Nikole i Božića, postavljena tijekom cijelog prosinca, koji su učenici pojačano posuđivali tijekom tog perioda.
- Ususret danu sv. Nikole učenici drugih razreda slušali su priču o ovome svecu te, pod vodstvom vjeroučiteljice Margarete Jagatić Gavran, izrađivali papirnate mobile ovoga omiljenog dječjeg sveca koji su potom ukrasili naš knjižnični pano.
- „Hrvatski tradicijski božićni običaji“, predavanje za učenike svih 4. razreda, u dogovorena četiri termina održala je N. Čargonja Košuta. Po predavanju uslijedio je i kviz „Božićni milijunaš“ kojim su učenici na zabavan način provjerili usvojeno. Pitanja je osmislila N. Čargonja Košuta, a moderatorica kviza u dva je termina bila M. Jagatić Gavran.
- „Božićna bajka“ Nade Iveljić – obrada i kviz. U dogovorenim terminima svi razredni odjeli 2. razreda obradili su navedeni naslov u knjižnici tako što im je knjižničarka interpretativno pročitala bajku, a oni su svoje aktivno slušanje provjerili kvizom. Najuspješniji su nagrađeni simboličnim darovima, a druženje je završeno gledanjem crtanog filma „Božićna bajka“ i crtanjem likovnih radova s motivima iz priče.
- Čitanje priče „Medvjedovanje“ K. Kasparavičiusa i projekcija prigodnog crtanog filma „Božićni medo“ organizirano je za naše prvaše. Po odgledanom crtanom filmu dobili su i prigodnu bojanku s istom temom, a pričom su se tijekom prosinca bavili i učenici 2. razreda koji su službeno uključeni u čitalački projekt „Naša mala knjižnica“.
- „Božić po starinski“ (održan 16. i 21. prosinca) ishodišni je autorski projekt naše školske knjižnice iz koje se razvio cjelokupni projekt Adventa. Ove je godine izveden u ponešto izmijenjenom aranžmanu, ali s uvijek istim i nezaobilaznim suradnicama: gđom Nadom Paladin i Zvezdanom Kunštek i njihovim domaćim kolačima! Zbog poštivanja epidemioloških mjera i drugih srodnih pravila, ove je godine promijenjen dosadašnji model realizacije projekta te je isti organiziran, kao i do sada za učenike 3. razreda, ali u tri zasebna termina. Iz istog razloga naše već spomenute suradnice događaju nisu nazočile osobno, već su „samo“ doprinijele svojim najslađim rukotvorinama, a ustaljeno predavanje i kreativnu radionicu izrade tradicijskih ukrasa za „maj“ ove je godine zamijenila prezentacija koju je za učenike pripremila i održala knjižničarka škole.
- Voditeljica ovogodišnjih kreativnih radionica bila je Antea Milič Marčinković, inače učiteljica u 2.b koja je u dva termina s nekolicinom svojih te odabranih učenika 3.c održala kreativnu radionicu izrade božićnih čestitki s motivima od vune te ukrasa od drvenih štapića.
- Predavanje kolegice Ivane Erak s temom nastanka najpoznatije svjetske božićne pjesme „Tiha noć“ ove je godine održano 14. prosinca za polaznike izborne nastave Njemačkog jezika 5. razreda. Nakon prezentacije uslijedio je i prigodan kviz.
Ponosni smo što smo ove godine našim adventskim aktivnostima dodali čak dva noviteta:
a) „Božić u Skandinaviji“: predavanje i kviz (na papirićima) za učenike 5. i 6. razreda koje je pripremila te u tri termina održala školska knjižničarka. Najuspješniji učenici na kvizu nagrađeni su i simboličnim slatkim nagradama, a na kraju blok sata pogledali su i The Snowman, crtani film koji Šveđani tradicionalno gledaju u krugu obitelji u božićno popodne.
b) „Tko je zapravo orašar?“: predavanje i kahoot kviz koji je za polaznike izborne nastave Njemačkog jezika pripremila te 22. prosinca u dva termina realizirala kolegica Erak.
- Posljednji tjedan Adventa u knjižnici 2021. otvoren je projekcijom igranog filma „A boy called Christmas“, ekranizacijom istoimene prošlogodišnje knjiške uspješnice Matta Haigea koji su u knjižnici u sklopu nastave Engleskog jezika sa svojom predmetnom učiteljicom na engleskom jeziku i s engleskim podnaslovima pogledali učenici 5.c, a učenici 2.a pogledali su na hrvatski sinkroniziran računalno animirani klasik „Polar express“.
Ponosni smo da je i ovogodišnji „Advent u knjižnici“ iznimno dobro prihvaćen i ocijenjen, kako od učenika, tako i od učitelja, koji su pokazali zavidan interes za uključivanje u ponuđene aktivnosti. Važno je napomenuti i kako Adventu te samom Božiću nije pristupljeno kao izrazito religijskom već (i) kao kulturološkom fenomenu o kojem su (svi uključeni) saznali više no što su prethodno znali.
Nadamo se da će „Advent u knjižnici“, sa svim svojim sadržajima, i dalje biti tradicionalni projekt kojim naša knjižnica uveseljava učenike i učitelje tijekom cijeloga prosinca.
Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka