preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Tražilica
Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 1042829
Ovaj mjesec: 7334
Ovaj tjedan: 103
Danas: 103
Obavijesti za roditelje

Dragi roditelji, 

na ovim stranicama ćemo objavljivati razne obavijesti koje se tiču rada naše škole

Obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Podrška djeci za vrijeme zdravstvene krize
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 15. 4. 2020.

Poštovani  roditelji,

u vrijeme globalne krize i pandemije prouzrokovane korona virusom (COVID-19) suočavamo se sa situacijom koja je za sve nas nova, nepoznata i donosi brojne izazove. Našim učenicima se promijenilo puno toga: škola od kuće i online nastava, ograničenje kretanja i izlazaka, zabrana fizičkog druženja s vršnjacima i prijateljima, nemogućnost odlaska u posjete djedu i baki, rodbini, nemogućnost uživanja u slobodnim aktivnostima i trenizima.

Kod djece se mogu javiti različiti osjećaji vezani za novonastale okolnosti: od straha, tuge, ljutnje do tjeskobe i zabrinutosti.  Kod neke djece se neće javiti nikakve značajnije promjene (ili će se javiti naknadno) dok se kod neke može javiti pretjerana zabrinutosti za vlastito zdravlje i zdravlje bližnjih, razdražljivost, svadljivost, nemotiviranost za rad i ispunjenje školskih i kućanskih obaveza, gubitak apetita, nesanica ili pretjerana pospanost, negativne misli i sl. Sve navedeno je uobičajeno i normalno, te postoji izreka da je u kriznim stanjima „svaka nenormalna reakcija na nenormalnu situaciju – normalna“.


Reakcije se mogu razlikovati ovisno o dobi djeteta, karakteristikama osobnosti, razvijenim mehanizmima suočavanja s stresom kao i s obzirom na stupanj podrške koju dijete ima u obitelji.

O roditeljskim reakcijama i načinu nošenja sa stresom uvelike ovisi način na koji će djeca doživjeti ovu situaciju i kako će se s njom nositi. Ako je roditelj pretjerano zabrinut i anksiozan, veća je vjerojatnost da će biti i dijete. Djeca su posebno osjetljiva na neverbalne znakove stresa, a ono što im govorimo može dodatno smanjiti ili pojačati njihovu zabrinutost. Djeca se u svojoj obitelji moraju osjećati sigurno i zaštićeno. Roditelj je model i u održavanju higijene te slušanju preporuka Stožera: ako se roditelj pridržava uputa i djeca će se u većoj mjeri ponašati na takav način.

Roditelji se danas suočavaju s raznim problemima i teškoćama. Briga za vlastito zdravlje i zdravlje svoje obitelji, gubitak posla ili nesigurnost vezana za posao, neizvjesnost, kronične bolesti, briga za vlastite roditelje starije životne dobi, briga za školsko postignuće i pomoć djeci u organizaciji i učenju, samo su neki od izazova.

Nije se dobro pred djecom pretvarati da se ništa ne događa ili ne mijenja, naprotiv, potrebno je iskreno razgovarati o situaciji i osjećajima, a ne ih prikrivati ili umanjivati. Djeci je potrebno svojim primjerom pokazati kako se uspješno nositi s novim okolnostima, hrabro, optimistično i strpljivo, te im naglasiti da će i ova situacija proći i da će uskoro sve biti kao prije.

Neki od savjeta koji mogu pomoći kako bi se dijete lakše nosilo sa situacijom:

  1. Iskreno razgovarati s djetetom i objasniti situaciju na način prikladan dobi djeteta, slušati dijete i odgovoriti na njegova pitanja, pri tome nikako ne zastrašivati, ali i ne skrivati informacije od djeteta jer lako mogu zaključiti da je situacija još gora nego što uistinu jest.
  2. Ne izlagati dijete stalno informacijama o virusu (mediji, TV). Slušati samo provjerene infomacije Stožera i informiranje ograničiti na dva puta dnevno.
  3. Objasniti djetetu što može napraviti kako bi zaštitilo sebe i druge, naglasiti važnost održavanje higijene, pranja ruku, zdrave pehrane, dovoljno sna i socijalnog distanciranja.
  4. Pomoći djetetu u stvaranju dnevne rutine, koja umiruje i daje osjećaj predvidljivosti, pomoći u strukturiranju dana i rješavanju zadataka (osiguravanje mirnog kutka za učenje, pomoć u organizaciji oko učenja i sl.)
  5. Zadržati nadzor nad gledanjem TV programa, korištenjem interneta i društvenih mreža koliko god je to moguće, kako bi se izbjeglo izlaganje djeteta uzemirujućim sadržajima i netočnim informacijama.
  6. Slobodno vrijeme iskoristiti za zajedničke aktivnosti, društvene igre, razgovor, slušanje glazbe, čitanje i vježbanje.
  7. Fizička aktivnost, pogotovo kod manje djece, je izrazito važna - u stanu organizirati zajedničko vježbanje kroz igru, natjecanje, napraviti zabavan poligon djetetu i sl.

 

Djeca uvijek, a posebice u vremenima krize, zahtijevaju puno pažnje, podrške, topline i ljubavi. Većina djece će se bez problema prilagoditi novonastalim uvjetima, dok će nekoj trebati više vremena pa možda i podrška stručne osobe (psihologa, pedagoga ili drugih stručnjaka). Ako primjetite da je vaše dijete duže vremena zabrinuto i jako uznemireno te da mu je potreban razgovor, slobodno nam se obratite na mail ossrdoci@gmail.com, s naznakom „za stručnu službu škole“.

 

„Budite nježni, strpljivi i suosjećajni prema sebi i djetetu u ovom razdoblju. Pokazujte prihvaćanje, pružajte djetetu toplinu i razumijevanje. Sve to treba i vama, to nisu samo riječi, to se zove podrška – dan po dan.“ (B. Profaca)

 

Na sljedećim poveznicama možete potražiti korisne članke o tome kako s djecom razgovarati o korona virusu te kako osmisliti zajedničko slobodno vrijeme da bi lakše prebrodili ovo razdoblje.

Detaljnije o tome kako pružiti podršku djeci u vrijeme zdravstvene krize možete pročitati u sljedećem članku.

Upute o tome kako s djecom razgovarati o korona virusu možete pročitati ovdje i ovdje.

Zanimljiva igra s zajedničkim aktivnostima za djecu i roditelje - 55 ideja za obiteljske aktivnosti koje povezuju i grade psihološku otpornost pod naslovom: “Kartice za kišne dane (i socijalno distanciranje)” iz Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba biti će najzanimljivija djeci od 7 do 11 godina , ali mogu je igrati i svi ostali koji se žele nasmijati i kreativno ispuniti vrijeme.  

Ideje za igre za djecu u slobodno vrijeme potražite ovdje, a za kraj vam još preporučamo i slikovnicu „Što da radim kad se bojim“ za djecu nižeg uzrasta koju također možete preuzeti na poveznici u nastavku: https://www.flipsnack.com/F98AFA58B7A/to-da-radim-kad-se-bojim.html

 S poštovanjem,

                                                                              Stručna služba škole





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju