preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Tražilica
Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 1042829
Ovaj mjesec: 7334
Ovaj tjedan: 103
Danas: 103
Vijesti iz školske knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
„Mladi knjižničari“ u OŠ „Pećine“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 8. 11. 2019.

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige i ove je godine realiziran terenski posjet knjižnici izvan škole te smo u petak, 8. studenog 2019., posjetili specijalnu knjižnicu namijenjenu slijepoj i slabovidnoj djeci u Osnovnoj školi Pećine.

Zanimljiva je činjenica da je ova knjižnica jedina takva specijalizirana knjižnica u cijeloj Hrvatskoj i da, stoga, u njoj rade i dvije stručnjakinje profesorice – defektologinje, voditeljica „knjižnice“ Tanja Šupe i Javorka Milković, koje su ovom prigodom i za nas pripremile cijeli niz zanimljivih i intrigantnih zadataka koje na putu svog životnog obrazovanja i snalaženja u prostoru slijepi i slabovidni svladavaju svakodnevno.


Nakon uvodnih pozdravnih riječi i osnovnih podataka o školi te njezinim specifičnostima s kojima nas je upoznala ravnateljica Jasna Žunić, ...

...„knjižničarka“ Šupe najprije nam je pokazala niz raznovrsnih taktilnih i inih specijaliziranih slikovnica za djecu s oštećenjem vida,...

...a potom nas je rehabilitatorica Milković povela u susjednu učionicu gdje smo – s povezima na očima – pokušali „pročitati“ taktilnu slikovnicu o lopti, koristeći neka sasvim drukčija osjetila od onih ne koje smo inače navikli u „videćem“ svijetu.

Uslijedila je „zabava“ u tzv. senzornoj sobi, gdje smo isprobali niz zanimljivih pomagala različite teksture, igre svjetlom i bojama te zvukom,...

...a zanimljiva „vježba“ bila je i hodanje po stazi za slijepe s povezom na očima - uz pratnju živog vodiča te pomoću štapa.

Posljednje dvije aktivnosti bile su „odgonetanje“ brajičnih slova uz pomoć sheme te tipkanje istih na specijaliziranom stroju, a druženje smo završili igranjem različitih društvenih igara – s povezom na očima.

Generalni zaključak sviju nas (izgovoren u trenutku kada smo skinuli poveze s očiju i ponovno ugledali svjetlo dana i svijet u boji te se automatski oslobodili nelagodnog osjećaja straha i nesigurnosti koju nam je tama stvarala) bio je da je osjetilo vida nešto prekrasno i da ga zaista valja cijeniti, mada inače gotovo nikada ne razmišljamo o njemu tako.

Prepuni dojmova i novih informacija najljepše smo zahvalili na gostoprimstvu te se iskreno preporučili za ponovni skori dolazak.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju