preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Tražilica
Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 1042829
Ovaj mjesec: 7334
Ovaj tjedan: 103
Danas: 103
Vijesti iz školske knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Oleg Mandić u našoj školi
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 7. 2. 2018.

Povodom obilježavanja nedavnog Dana sjećanja na holokaust, u utorak 6. veljače 2018. našu školu posjetio je Oleg Mandić, posljednji logoraš iz Auschwitza.

Predavanje je bilo namijenjeno prvenstveno učenicima 8. razreda, ali nazočili su i neki učenici iz 7. razreda, više zainteresiranih školskih djelatnika na čelu s ravnateljem škole, a svojim nas je dolaskom počastio i g. Dinko Tamarut, potpredsjednik SAB-a i antifašista RH.


Ideja za poziv gospodina Mandića pojavila se još prošle godine kada je u našu školsku knjižnicu pristiglo nekoliko primjeraka knjige „Posljednji dječak iz Auschwitza“, talijanskog autora Roberta Covaza.

Zahvaljujući ovome inspirativnom naslovu, školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta stupila je u kontakt s g. Mandićem te prilikom njegovog gostovanja u školi bila moderatoricom razgovora s njim.

Na zahtjev samoga gosta, većinu predavanja održanog u školskome atriju činila je projekcija dokumentarnog filma „Godine kobnih iskustava obitelji Mandić s fašizmom i nacizmom“;  uratku koji manjim dijelom govori o životu obitelji Mandić prije i poslije II. svjetskog rata, a fokusira se na šestomjesečni boravak (tada dječaka) Olega, njegove majke Nevenke i bake – „babuške“ Olge u koncentracijskom logoru Auschwitz - Birkenau.

Po završetku projekcije filma vidno dirnuti učenici gospodinu Mandiću postavili su i nekoliko pitanja, na koja im je on odgovorio maksimalno iskreno, ne propuštajući nijednu priliku da usput istakne kako je u životu izričito važan pozitivan stav i percepcija same osobe koja se nalazi u određenoj situaciji; referirajući se time i na svoju životnu situaciju. Također je više puta istaknuo i činjenicu kako proživljeno logoraško iskustvo zapravo smatra osnovnim „krivcem“ za svoj kasniji predivan život jer da je, zahvaljujući upravo boravku u Auschwitzu, već u svojoj 13. godini bio svjestan da mu se više nikada ne može dogoditi ništa gore; pri čemu ostaje do današnjeg dana.

Važno je istaknuti da je ovaj vitalan 85-godišnjak svoj umirovljenički život u potpunosti posvetio – kako sam kaže -  „svojoj misiji“ pa stoga na poziv redovito posjećuje razne hrvatske, ali još više inozemne škole i druge ustanove gdje svjedoči o svom iskustvu te na taj način prenosi istinu o povijesnim zbivanjima. Naši su učenici prigodom njegova dolaska izradili i dva prigodna plakata: jedan o holokaustu općenito, a drugi o njemu osobno; kao živome svjedoku svega onoga što prethodni pojam obuhvaća.

G. Oleg bio je vidno dirnut te je učenicima srdačno zahvalio, a svoje gostovanje na Srdočima završio je kratkim druženjem s ravnateljem, knjižničarkama, učiteljem Povijesti i g. Tamarutom u školskoj knjižnici gdje mu je uručen i simboličan dar u sjećanje na posjet našoj školi.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju