Vijesti iz školske knjižnice
Advent u knjižnici 2023.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 22. 12. 2023.

Nakon punih šest godina provođenja raznih prigodnih (pred)božićnih aktivnosti u knjižnici tijekom cijeloga mjeseca prosinca, zaista se sa sigurnošću može ustvrditi da je projekt „Advent u knjižnici“ postao tradicionalni školski program.

Osmišljen prvenstveno kao niz aktivnosti kojima je u fokusu knjiga i čitanje te kreativan rad, aktualan ususret blagdanima, ove je godine ponovno nadograđen nekim potpuno novim sadržajima, ali i osobama koji su isti osmislile i realizirale.

Otprije poznati sadržaji koji su realizirani i ove godine bili su čitanje slikovnice „Medvjedovanje“ K. Kasparavičiusa i crtić „Božićni medo“ za naše najmlađe učenike, drugaši su nakon zajedničkog čitanja „Božićne bajke“ N. Iveljić i kviza pogledali istoimeni crtani film i crtali najdražu scenu, a učenici 3. razreda slušali su prezentaciju o običajima slavlja tradicijskog Božića u njihovom srdočkom zavičaju te isprobali neke od tradicionalnih slastica toga doba.

Ovogodišnji novitet je „izlazak“ ovog autorskog sadržaja iz okrilja matične zgrade te prezentacija istoga u obližnjoj gradskoj OŠ Turnić, koji je realiziran 8. prosinca, na zamolbu i suradnjom s tamošnjom knjižničarkom Marijom Malnar Zidarić, a prezentaciji su nazočili turnićki trećaši, polaznici PB-a.

Učenici četvrtih OŠ Srdoči razreda tradicionalno slušaju o običajima pripreme i slavlja hrvatskog tradicijskog Božića, nakon čega svoje novostečeno znanje provjeravaju zabavnim kvizom „Tko želi biti Božićni milijunaš“.

Učenicima petih i šestih razreda u posljednje tri godine nudi se predavanje o običajima nordijskog Božića te prikladan kviz, a ove je godine ovaj sadržaj nadograđen dodatnom suradnjom i druženjem skupina Mladih knjižničarki dviju susjednih škola: Srdoči i „Milan Brozović“, Kastav; koje su 15. prosinca, u pratnji knjižničarke Karmen Šimetić, posjetili svoje srdočke kolegice i sudjelovali upravo u ovoj aktivnosti.

Sve dosad navedene aktivnosti osmislila je i s učenicima realizirala školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta, dok su za sadržaje u nastavku zaslužne kolegice Ivana Tulić (ENG), Koraljka Šarkanji (TAL), Ivana Stepan Kauzlarić (LK) i Matea Dobrović Juričić (RN – PB). U skladu sa svojim nastavnim predmetima spomenute kolegice učenicima su pripovijedale o običajima slavlja Božića u SAD-u i u Italiji, a prigodom istih posebno su se zadržavale na specifičnim značajkama njihovih tradicija te su s učenicima također realizirale zanimljive kvizove i/ili kreativne radionice poput izrade ekoloških jaslica, u skladu s tom izvorno talijanskom tradicijom.

Ivana Stepan Kauzlarić, kao novopridošla uč. LK, učenicima 3. i 4. razreda vodila je zanimljive kreativne radionice na kojima su izrađivali božićne ukrase od folije i ukrašavali kartonske vjenčiće za vrata.

Najproduktivnija suradnja realizirana je s kolegicom Mateom Dobrović Juričić i skupinom PB-a koji su tijekom Adventa knjižnicu posjećivali čak nekoliko puta i tim prigodama se družili uz čitanje prigodnih slikovnica, gledanje prigodnih crtića, ali i sudjelujući u projektu izrade unikatne Božićne glagoljske slovarice, o kojoj će više riječi biti u zasebnom članku.

Važno je napomenuti i da je, u suradnji s potonjim akterima, tijekom cijelog prosinca u školsku knjižnicu bilo moguće donijeti slikovnice, povodom provedbe humanitarne akcije za njihove vršnjake u Dječjoj bolnici Kantrida. Odaziv je bio i više nego lijep, a prikupljene slikovnice malim će čitateljima biti dostavljene tijekom siječnja.

Od srca još jednom zahvaljujemo svima koji su donirali, ali i onima koji su sudjelovali u našemu Adventu u knjižnici; posebice timu istoga bez kojega ni ovaj Advent ne bi bio tako sadržajan, lijep i poseban!

Sretan Božić svima!

Nensi Čargonja Košuta, stručna suradnica knjižničarka