Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Biljana Žutelija, 23. 11. 2009.

Povijest je uvijek priča o dobrima i zlima…prijateljima i neprijateljima, koji svoj rat i mir žive po ugovorima i sporazumima. Jedna takva je i vukovarska priča koja živi u našim sjećanjima bezvremeno.

Obljetnice su prigode da se prisjetimo na neke trenutke i događaje koje su se zbile u povijesti nekog vremena. Dana 18. studenog obilježavamo  Dan sjećanja na Vukovar.

Postoje razna sjećanja na Vukovar…neka polako blijede a neka ostaju zauvijek… Svi pamtimo samo kolonu ljudi…dugu i sivu…najtužniju kolonu ljudi koja je prošla našim životima. Sve drugo polako blijedi iz našeg pamćenja, samo ta kolona ostaje…Ostaje kao slika zarobljena u osjećaj…uvijek jednako siva i uvijek jednako živa…Ljudi u povorci združeni u koraku koji vodi iz grada njihove mladosti i djetinjstva…Iza njih je prošlost – obična, ljudska…rođendani, krštenja, svatovi…školska zvona i prepisane zadaće…

prve ljubavi i tajni poljupci…sve ono što ne može stati u povijest o kojoj će se učiti…sva ona istina utkana u pore života koji se živi na ulici i trgovima…za blagdanskim stolom prepunom smijeha….Sve to ostalo je iza kolone …a ispred nje ne postoji ništa…nikakva nada ni bolja budućnost, jer ono što je život ostalo je zauvijek negdje u prošlosti koja ih više nikada ne može sustići u punom sjaju svoje životne radosti.

72 Bitka za Vukovar je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada hrvatskog grada Vukovara od strane Jugoslavenske narodne armije (JNA), uz pomoć srpskih paravojnih snaga od kolovoza do studenog 1991. godine tijekom Domovinskog rata. Bitka je završena porazom lokalnog Zbora narodne garde ( ZNG ), velikim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima i progonom hrvatskog stanovništva.

Iako je bitka bila značajan i simbolički gubitak za Hrvatsku, koja nije povratila kontrolu nad gradom do 1998. godine, to je, također, bila pobjeda, koja je koštala JNA i pomogla da Hrvatska dobije međunarodnu potporu za svoju neovisnost.

Budući da je široko štovana kao ključni trenutak u tijeku Domovinskog rata, to je pirova pobjeda Jugoslavenske narodne armije nad hrvatskim braniteljima Vukovara.

HVALA!

18. studenog 2009. učenici povijesne grupe obilježili su Dan sjećanja  na Vukovar putem radio emisije. Učenici su uz pomoć nastavnika pripremili radio emisiju, u holu škole postavili prigodan plakat. Čitav tjedan satovi povijesti bili su posvećeni događajima vezanim za tragediju Vukovara.