Novinarska grupa - posjet prihvatilištu za beskućnike i promocija časopisa o beskućnicima "Ulične svjetiljke"
Autor: Violeta Odorčić, 7. 11. 2013.

Svjetski dan beskućnika, Novinarska grupa naše škole sa svojom voditeljicom A. Lebarić, obilježila je terenskom nastavom – posjetom Prihvatilištu Ruže svetog Franje i upoznavanjem s beskućnicima prilikom promotivne akcije prodaje Uličnih svjetiljki na Korzu.

„Ulične svjetiljke“ prvi je hrvatski časopis o beskućnicima, a bavi se i drugim društvenim temama, poput volonterskog rada, reportaža s raznih misija po svijetu i o problemima s kojima se svatko od nas može suočiti.

Upoznali smo Sinišu Pucića, teologa, novinara, osnivača i glavnog urednika časopisa, te smo od njega imali priliku čuti kako je sve to nastalo. Saznali smo da se više puta godišnje izdaje preko 30 000 primjeraka, te da je cijena časopisa 8 kuna, od čega 4 kune ide za daljnje tiskanje časopisa, a ostatak prodavaču. Nerijetko se dogodi da kupac ostavi i više prodavaču, kako bi mu pomogao.

Inače, Siniša je i osnivač prihvatilišta za beskućnike „Ruže sv. Franje“.

U tijeku je bila akcija promocije prodaje Uličnih svjetiljki, te smo porazgovali i s volonterkama, koje su se pohvalile da su u sat vremena uspjele prodati desetak primjeraka. Popričale smo i s jednom korisnicom prihvatilišta koja prodaje „Ulične svjetiljke“ i kupili nekoliko primjeraka časopisa.

Naposlijetku smo se uputili prema riječkom prihvatilištu za beskućnike „Ruže sv. Franje“ na Kozali. Tamo smo vidjeli njihov dnevni boravak u kojem provode većinu svog slobodnog vremena kada ne prodaju časopis ili traže posao.

Popričali smo i s gospodinom Petrom, koji je također korisnik prihvatilišta. On nam je opisao kako izgleda njihov uobičajeni dan u prihvatilištu. Dan im započinje u 6 ujutro, imaju tri obroka i noćenje. Većina beskućnika prodaje „Ulične svjetiljke“ kako bi si osigurali bolji život, vlastiti krov nad glavom. Mnogi se i uspiju osoviti na vlastite noge, pa ih kroz prihvatilište godišnje prođe stotinjak, a imaju samo 13 kreveta. Dakle, obično im treba nekoliko mjeseci kako bi se  snašli, no često se ponovo vraćaju.

Jako nam je drago što je i naša škola na neki način pomogla ljudima koji su se našli u toliko teškoj situaciji ili barem simbolično pokazala svoju potporu i nadamo se da će što više ljudi čuti o ovakvim akcijama kako bi i oni mogli pomoći, jer samo se u društvu koje je svjesno i milosrdno može učiniti promjena na bolje.

Pripremili vijest: članice novinarske grupe, Etti Trošelj i Tia Gregorović  te voditeljica Anja Lebarić, školska knjižničarka.