Natjecanje u čitanju naglas
Autor: Violeta Odorčić, 31. 10. 2013.

„Natjecanje u čitanju naglas“ se u našoj se zemlji provodi u okviru Europske godine čitanja naglas „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“. Akcija je zamišljena kao natjecanje za učenike osnovnih škola, a njen  cilj je  poticanje čitanja i čitanja naglas, razvoj čitalačkih navika, popularizacija knjige te poticanje pozitivnog  natjecateljskog duha.

Natjecatelji su bili podijeljeni u dvije grupe:  od 3. do 5. razreda prva grupa i 6. do 8. razreda druga grupa. Sudjelovali su učenici brojnih riječkih osnovnih škola, a našu školu predstavljali su Roko Mrđa (5.d razred) i Emma Pajtl (6.a razred).

Roko je čitao ulomak iz knjige „Veliki zavodnik“, Emma ulomak iz „Sretnog kraljevića“. Pripremali smo se tjednima prije natjecanja, te smo 23.10. zajedno posjetili Dječji odjel Stribor Gradske knjižnice Rijeka, gdje se održavalo natjecanje.

Stručno povjerenstvo je na kraju dalo informaciju svakom pojedinom djetetu i svima zajedno (mentorima i djeci) smjernice za ubuduće, što je bila dodatna korisnost ovog jutra glasnog čitanja

Iako nisu osvojili prva mjesta, Emma i Roko dobili su izvrsne kritike od stručnog žirija, te smo vrlo ponosni na njih!

Organizatori natjecanja na nacionalnoj razini su Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva i Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak, a na našoj, lokalnoj – zajedno to čine Gradska knjižnica Rijeka i riječke osnovne škole.

Naposlijetku, što uopće znači čitati dobro? Prije svega: čitati s razumijevanjem – biti „unutra“, osjećati tekst. Samo ako razumijemo tekst, možemo čitati izražajno – naglasiti prave dijelove, zastati na pravim mjestima, podići i pritajiti glas prema potrebi, ubrzati, usporiti baš tamo gdje zahtijeva sadržaj. Čitati jasno i razgovijetno, inače nas nitko neće razumjeti.

Pripremala učenike za natjecanje : Anja Lebarić, knjižničarka