« Ožujak 2024 »

Pas -moj prijatelj
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 22. 10. 2013.

Pas moj prijatelj je projekt koji su Sklonište za životinje Lič i Interesna grupa građana za unapređivanje zaštite okoliša – Rijeka zdravi grad pokrenuli, a u koji su uključeni učenici devet osnovnih škola Primorsko-goranske županije.

Temelji tog projekta su edukacija i promoviranje zbrinjavanja i udomljavanja pasa. Jedan od zadataka je i podići svijest ljudi na tu razinu da psima iz skloništa pronađu nove vlasnike koji će im ponovno vratiti povjerenje u čovjeka i pružiti toplinu doma.

I naša škola je, s učiteljicom Jadrankom Cvetkovskom bila uključena u taj projekt.

U veljači smo krenuli sa anketiranjem svih učenika naše škole. Anketi je pristupilo 502 učenika. Saznali smo da u našem naselju ima oko 270 pasa, a najčešća imena naših četveronožnih ljubimaca su Rex i Bella.

U sklopu projekta održana su dva predavanja u Osnovnoj školi Zamet. Čuli smo sve o pasminama, kako brinuti o psima, kako ih odgajati. Shvatili smo da se psa ne uzima iz zabave kao igračku i da se o njemu treba brinuti dugi niz godina.

U holu naše škole bila je postavljena izložba likovnih i literarnih radova učenika nižih razrednih odjela na temu „Pas moj prijatelj“.

Na projektnom danu naše škole učenice Daniela Marinčić i Tina Stanojević prezentirale su ovaj projekt.

U svibnju smo posjetili Veterinarsku stanicu Rijeka. Od veterinara dr. Zlatka Tusa saznali smo što učiniti kada pas ima upaljeno uho, koliko često treba kupati psa, kako izgleda čipiranje, koje škole treba završiti da bi postao veterinar.

U Gradskoj vijećnici je. 2.listopada održan završni sastanak. Naše predstavnice  Ana Sakić i Ksenija Jerković  (učenice 8.a razreda), dale su izviješće o realizaciji projekta u našoj školi.

Svaka škola donijela je crtež psa. Glasanjem se odabrao najljepši pas. Rad naše učenice Paole Klasan (4.b) zauzeo je treće mjesto. Čestitamo!

Na sastanku smo odabrali i psa iz skloništa Lič za kojega ćemo skupljati hranu. To je bokser Abi.

Iako je ovo bio završni sastanak, na proljeće će predstavnici naše škole posjetiti Sklonište Lič.

Zahvaljujem se svim učenicima i učiteljima/cama koji su bili uključeni u ovaj projekt. Posebna zahvala  učiteljici Radojki Prijić koja je animirala učenike viših razreda u realizaciji ovog projekta. Oni će prenositi znanje i ljubav prema najboljem čovjekovom prijatelju – psu.

Pripremila: voditeljica  projekta u našoj školi Jadranka Cvetkovska