„Križevica po domaću – Srdoči 2013.“
Autor: Violeta Odorčić, 12. 9. 2013.

Svečanim otvorenjem izložbe uz večer čakavskih pjesama, 11. rujna, započeo je program slavlja Križevice. Udruga „Mavrica“, uz pomoć Osnovne škole „Srdoči“,  organizator je ove kulturno-umjetničke večeri.  Udruga se bavi očuvanjem zavičajne baštine i tradicije kulturnih običaja, povijesnih posebnosti i lokalnog čakavskog mjesta Srdoči, te je i program bio posvećen  Srdočima i čakavštini.

Okupljenih stotinjak posjetitelja imalo je priliku vidjeti izložbu „Poišćimo stari Srdoči“ mr. sc. Branka Kukurina, a izloženi su radovi slikara Šoštarića i Mladenke Blečić. Uz to, izložena je i karta Srdoča, te povijesna izložba o nekadašnjim Srdočima, koja je nakon otvorenja preseljena u knjižnicu Škole, gdje će biti u stalnom postavu.

Posjetitelji su poslušali čitanje čakavske poezije autorica Rajke-Jurdane Šepić, Vlaste Šušanj Kapićeve i Đurđe Grujičić. Poslušali su i čitanje Antonija Babića koji se istaknuo u pisanju literarnih radova.  Nagrađivani recital „Marina kruna“ izvele su naše učenice, a potom nas je pjevački zbor Drenova počastio s nekoliko izvedbi iz svog repertoara.

Okupljenima su se obratili mr. sc. Branko Kukurin, te akademik Petar Strčić.

Svečanost je završila govorom ravnatelja OŠ "Srdoči", mr. sc. Ivana Vukića i predsjednice udruge „Mavrica“, Nade Paladin, uz uručenje članskih iskaznica članovima udruge i pozivom prisutnima da ostanu na domjenku.

Još veselja i druženja očekuje nas u nastavku programa povodom ovogodišnje Križevice, u nedjelju 15. rujna u vanjskom prostoru boćarskoga kluba „Srdoči“ od 11 do 17 sati i u prostoru crkve Sv. Križa oko 11 sati.

Slijedi program: Plakat_za_Krizevicu_-_2.pdf

Pripremila: Anja Lebarić, knjižničarka