Akcija darivanja krvi u MO Srdoči
Autor: Violeta Odorčić, 15. 6. 2013.

Dana 6. lipnja 2013. godine provedena je druga ovogodišnja akcija dobrovoljnog darivanja krvi u prostoru MO Srdoči  u vremenu od 9.00 do 12.00 sati.

Pozvani su svi darivatelji krvi, kao i oni koji su voljni to postati.
Akciji je pristupio 51 darivatelj od kojih je 43 darovalo krv, a 8 ih je odbijeno zbog zdravstvenih razloga.

Aktiv DDK imao je izuzetnu čast da je ovoj akciji prisustvovao i naš gradonačelnik mr. Vojko Obersnel, koji je također darovao krv.

Akciji su prisustvovali i učenici naše škole  sa ravnateljem mag. Ivanom Vukićem i profesoricom Radojkom Prijić. Učenici su gradonačelniku postavljali pitanja, a dvojica su u maskotama kapljice krvi šetali prostorima MO Srdoči  čime su uveseljavali sve darivatelje krvi i one koji će to tek postati. U razgovoru s učenicima  gradonačelnik Obersnel istaknuo je važnost ovakvih akcija tijekom cijele godine, a naročito  uoči turističke sezone kada su potrebe za najdragocjenijom tekućinom znatno povećane. Obersnel je kazao kako je prvi put krv darovao u vojsci i od tada to redovito čini svake godine, pa je do sada krv darivao tridesetak puta.

Danas milijuni ljudi diljem svijeta duguju svoj život darivateljima krvi. Unatoč tome, milijuni još uvijek ne mogu dobiti krv kada je trebaju. Stoga se obilježavanjem Svjetskog dana darivatelja krvi želi ohrabriti i odati počast svim darivateljima krvi te potaknuti aktualne i potencijalne darivatelje na redovito, dobrovoljno i neplaćeno darivanje krvi. Oni  su glavni oslonac sigurnih zaliha krvi čime se smanjuje rizik od infekcija koje se prenosi transfuzijom krvi (HIV i hepatitis).

Ova humanitarna akcija je, uz to što je bila vrlo uspješna, popraćena i tiskovnim i elektroničkim medijima.

Svima, koji su se odazvali akciji, veliko hvala.

Tekst pripremila Jadranka Cvetkovska

voditeljica CK OŠ“Srdoči“