« Ožujak 2024 »

Cevizlibag Doga koleji i naša škola „Srdoči“
Autor: Violeta Odorčić, 2. 5. 2013.

„Najljepša i nama najdraža je naša škola ... Srdoči!“  orilo se na brodu Bosporom! Našu školsku himnu pjevali  su učenici i učitelji iz Njemačke, Bugarske, Rumunjske, Srbije, Ukrajine, Poljske, Turske, Mađarske... Bili smo najraspjevanija ekipa koja je pjesmom, veseljem te nacionalnim i školskim simbolima privukla pozornost svih sudionika međunarodnog dječjeg skupa za spas životinja. Zanimanje za veselu Hrvatistan ekipu pokazale se turske televizijske kuće! U trenutku su davale intervju Mihaela Pleša, Ivana Kurilić i učiteljica Kolarić, dakako na engleskom jeziku! Istu večer bile su i na nacionalnom programu.

Otkud Srdoči na Bosporu?

Početkom godine u našu školu stigao je dopis Doga koleji  Cevizlibag škole iz Istanbula (okuplja 25 Doga privatnih škola, a u izgradnji je još 50) kojim su nas pozvali na Medjunarodni  dječji festival  folklora u Istanbul (18.-26.4.2013.). Tako je krenula priprema za odlazak u Tursku čijoj su popularnosti, mora se priznati, pridonijele i turske sapunice, osobito ona o Sulejmanu Veličanstvenom! Stoga je bilo uzbuđenja, dogovora, roditeljskih sastanaka, uvježbavanja potresujke, Krčkog tanca i recitala Marina kruna, ovogodišnje uspješnice Državne smotre Lidrano u Primoštenu. Našu ekipu predstavljalo je šestero  učenika mlađih razreda: Mateo Babić, Antonio Glavica, Ema Vukorepa, Gabrijela Tirić, Maja i Marta Pešut te četiri učenice sedmog razreda: Ivana Kurilić, Mihaela Pleša, Matea Buljat i  Antonia Štefanac. Voditeljica puta je bila gđa pedagoginja Aleksandra Smolić dok su učenike pratile njihove mentorice gospođe  Jadranka Kolarić i Branka Mataija.

Prvi let

Mnogima je ovo bio prvi let zrakoplovom, a uzbuđenje je raslo pri susretu s predškolskim bubnjarskim ansamblom koji je nam je zaželio dobrodošlicu razigranom koračnicom u dvorištu  Doga koleji škole. Uslijedili su službeni pozdravi gospođe ravnateljice, osoblja škole i naših skrbnika gđice Filiz Erdemir i g. Murata, potom kolegica i učenika iz Ukrajine i na kraju upoznavanje učenika i učenica koji su bili domaćini našoj djeci.

Posjete

Tijekom boravka u Istanbulu škola Cevizlibag organizirala je posjet svojoj drugoj školi koja broji 1800 učenika i okuplja učenike u umjetničkim predmetima i znanosti. Tu smo doživjeli funkcionalnost prostora, stručnjaka, darovitih učenika i pravilno usmjerenih materijanih sredstava u obrazovanje mladih, nešto od čega i dah zastaje: izložbeni prostori, planetarij, kapsula za bestežinsko stanje, bazen, kongresna dvorana, dvorana za relaksaciju i inspiraciju, dvorana za dramsku umjetnost, gimnastiku, ogromno dvorište, informatička učionica, restoran... U drugoj školi njeguje se priroda i okoliš te životinje, tako je tu hipodrom, staje s konjima, psima, kokošama, zečevima i opet dvorana u kojoj smo i nastupali. Organiziran je izlet brodom po Bosporu, razgled grada otvorenim autobusom i posjet minimudusu, parku u kojem su izložene makete najljepših građevina iz cijele Turske.

Tijekom subote, nedjelje i na Nacionalni praznik suvereniteta zemlje i Dan djece gostoljubivi domaćini pokazali su svojim gostima iz Rijeke znamenitosti Istanbula: palače, džamije, muzeje, bazar, moderne shoping centre...Na rastanku je bilo i suza.

Velika Hvala svim našim turskim prijateljima na srdačnosti, gostoljubivosti i ljubaznosti. Priuštili su nam uspomene za pamćenje.