Pas - moj prijatelj
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 4. 2. 2013.

Pas moj prijatelj je projekt koji su Sklonište za životinje Lič i Interesna grupa građana za unapređivanje zaštite okoliša – Rijeka zdravi grad pokrenuli, a u koji su uključeni učenici osnovnih škola Primorsko-goranske županije.

Temelji tog projekta su edukacija i promoviranje zbrinjavanja i udomljavanja pasa.  Razlozi pokretanja tog projekta su pojava sve većeg broja napuštenih pasa te činjenica da im na ulici najčešće prilaze djeca. Kod takvih susreta nerijetka je mogućnost da psi reagiraju agresivno što za sobom povlači strah kod djece prema psima koja zbog takvih trauma kao odrasli nikada neće imati psa za kućnog ljubimca.

Zbog toga je vrlo je važna edukacija djece školske dobi koja bi ovim načinom razvijala ljubav i odgovornost prema psima te obostrano poštovanje što je i poticajno za širenje informacija o udomljavanju i ne napuštanju pasa.

Uz edukaciju djece i mladih u odnosu prema psima ostvarit će se mogućnost za buduće iskreno prijateljstvo. Jedan od zadataka je i  podići svijest ljudi na tu razinu da im dugogodišnji ljubimac ne zasmeta u trenutku odlaska na skijanje ili ljetovanje, a psima iz skloništa pronaći nove vlasnike koji će im ponovno vratiti povjerenje u čovjeka i pružiti toplinu doma.

I naša škola je uključena u taj projekt koji će trajati do listopada ove godine.Tim, za sada od 6 učenika(Katja Juroš,Veronika Stojšić,Stefan Paro Vidolin,Toni Žepina, Bernarda Sučić i Martina Marku) s voditeljicom Jadrankom Cvetkovskom krenut će u realizaciju zadataka koje smo dobili 19.01.2013. na sastanku u Gradskoj vijećnici.

U ponedjeljak krećemo sa anketiranjem svih učenika naše škole. Saznat ćemo koliko učenika i učitelja ima psa, koje je pasmine, tko brine o njemu, gdje boravi... a saznat ćemo i koje je najčešće ime kućnog ljubimca. Nakon toga obrađene ankete proslijedit ćemo dalje. A što ćemo dalje –obavještavat ćemo vas.

Nadam se da ćete se odazvati anketiranju i prije nego li roditelje natjerate da vam kupi psa slijediti ovu misao:

„Ne kupujte psa, udomite ga!“

Priredila:  Jadranka Cvetkovska