Sretni(ji) roditelj - dobar odnos s djetetom - predavanje i radionica za roditelje učenika 1. i 2. razreda
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 29. 11. 2012.

Dana 22. studenog (četvrtak) i 26.studenog (ponedjeljak) 2012. godine u prostoru škole s početkom u 17:00 sati održani su roditeljski sastanci namijenjeni roditeljima učenika prvog i drugog razreda.

(Iz koncepta predavanja)

Da bi dijete postalo zdravom i odgovornom osobom, mora naučiti da nije ničija kopija i da motivacija dolazi iz unutrašnjih potreba a ne od neke druge osobe.

Većina mladih ljudi želi imati više slobode i prava da upravljaju svojim životom. Kako se mladi ponašaju u toj situaciji? Koliko god mladi žele slobodu, isto toliko se i boje te slobode, odnosno odgovornosti. Povratak u neodgovorno ponašanje ostvaruje se tako da se nađe netko tko će odlučiti umjesto njega. To je najčešće roditelj. Dijete se odlučuje za neki postupak za koji zna da će vas provocirati upravo zato da biste vi odlučili umjesto njega. Vi odmah odgovarte na njegov izazov i govorite mu što da čini i kako da se ponaša.

Sada kada netko drugi odlučuje i govori mu šta da radi, dijete može mrziti što mu netko «naređuje» može prkositi i u međuvremenu raditi što mu padne na pamet jer za ništa nije odgovoran. Djetetu obično pripadaju uloge bjegunca i pobunjenika koji laže i vara rodielja budući da osjeća njegovu nepravednu nadmoć. Roditeljska uloga je da izdaje zapovijedi, ispituje, objašnjava i drži prodike koje je dijete već mnogo puta čulo. Da bismo u odgojnim postupcima manje griješili dobro bi bilo da se posjetimo «zlatnih» pravila ponašanja kako bi sebe i svoje dijete učinili sretnim i zadovoljnim:

1. Sretan roditelj je dobar roditelj
  2. Odgajajmo svoju djecu kod kuće
  3. Budimo što bolji supružnici
  4. Poštujmo drugog roditelja
  5. Dopustimo svojoj djeci vlastite izbore
  6. Ne okrivljujmo druge za vlastite pogreške i propuste
  7. Za djecu moramo imati vremena i strpljenja
  8. Budite dosljedan roditelj
  9. Prepoznajte pozitivne osobine djeteta
  10. Primjenjujte pozitivne odgojne metode
  11. Zabrane i kazne moraju biti pravedne
  12.  Trajanje zabrane i kazne mora biti određeno precizno
  13. Zašto s jednim djetetom sve uspjeva lako, a s drugim neprekidno imamo teškoće
  14. Za «preodgoj» ne postoje kratki i pouzdani recepti
  15. Možemo li sa smješkom prihvatiti ijednu ocjenu osim odlične
  16. Poštujte dječju potrebu za zabavom
  17. Prije i iznad svega volimo svoju djecu

Postići da budete dobar roditelj sretnog djeteta je najteži posao na svijetu.

Volite dijete ne zbog sebe nego zbog njega, a odgajajte ga ne za sebe nego za život.

Kako upropastiti svoje dijete?

Roditelji, ako želite upropastiti svoje dijete onda radite slijedeće:

1. Ispunite mu svaku želju i tada ćete ga odgojiti u uvjerenju da se sav svijet okreće oko njega.
  2. Kad izgovori neku psovku ili prostu riječ, nasmijte mu se od srca, pa će vaše dijete povjerovati da je jako zabavno.
  3. Nemojte mu nikada govoriti o moralu; ovo je u redu, ovo nije u redu, ovo smiješ učiniti, ono ne smiješ ... Ne govorite mu o dužnostima i obvezama prema društvu...
  4. Uvijek pospremajte za njim i oslobodite ga svake obveze.
  5. Svađajte se stalno pred njim pa se neće začuditi da se bilo što dogodi u obitelji.
  6. Dajte mu novac kad god ga zatraži i neka ga troši kako god hoće. Kad ste se vi patili, ne mora se patiti i vaša maza.
  7. Ispunite mu svaku želju kad se radi o jelu i piću.
  8. Uvijek budite na njegovoj strani kad ga netko napadne: profesor, učitelj, susjed... tada ćete ga odgojiti u uvjerenju da nikada ne može biti krivo.
  9. Kad upadne u kakve neprilike, recite da ste vi krivi i tako ćete ga osloboditi svake odgovornosti.

Ako učinite 80 % od navedenoga, budite zadovoljni, postigli ste svoj cilj. Upropastili ste vlastito dijete!!!

Ovih nekoliko preporuka i savjeta roditeljima ako žele upropastiti svoje dijete, objavio je londonski Institut za pedagogiju i odgoj.

Priredila: Nataša Buzarinov, prof.