Projekt „Pomoćnici u nastavi - podrška integraciji učenika s teškoćama“
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 2. 10. 2012.

Ovo je treća školska  godina u kojoj se realizira ovaj projekat.  Za OŠ „Srdoči“ su i u ovoj školskoj godini osigurana sredstva za dva pomoćnika u nastavi za učenike četvrtog razreda.

Pomoćnici u nastavi započeli su s radom 03.rujna 2012. godine.

Osnovne zadaće pomoćnika u nastavi su svakodnevna podrška učeniku s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama u razrednom odjelu direktnim radom. Učeniku se pomaže u uključivanju u razredni kolektiv, pomaže mu se u savladavanju socijalno-psiholoških prepreka i nastavnih sadržaja. U suradnji s učiteljem pomoćnik sudjeluje u kreiranju nastavnih ciljeva i zajednički razrađuje IOOP-e (Individualizirani odgojno-obrazovni program). Uključuje se u rad škole kroz suradnju s ostalim učiteljima, a sve u svezi poboljšanja uvjeta školovanja učenika s posebnim potrebama. Pomoćnik u nastavi pruža direktnu podršku u trajanju od 4 sata dnevno, odnosno 20 sati tjedno. Kako pomoćnik dolazi u neposredan kontakt i s ostalim učenicima u razrednom odjelu, pomaže cijelom kolektivu, te na taj način učitelju olakšava rad. Krajnji cilj je omogućivanje učenicima s posebnim obrazovnim potrebama ravnopravno sudjelovanje u svim aspektima nastavnih sadržaja.

Smatramo da je uključivanje pomoćnika u nastavu pozitivno utjecalo na prihvaćanje učenika s posebnim potrebama od strane vršnjaka kao i na obrazovna postignuća. Olakšalo je svakodnevni rad učitelja u razrednom odjelu i pridonijelo kvalitetnijoj realizaciji nastavnog procesa. Realizaciju ovog Projekta bilo bi nužno podržati i u slijedećoj školskoj godini.

Koordinator u Projektu „Pomoćnici u nastavi-podrška integraciji učenika s teškoćama“ je psihologinja škole Nataša Buzarinov, prof.