Mala meteorološka radionica u 4.c i 4.d razredu
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 9. 7. 2012.

“Mala meteorološka radionica” je edukativni projekt pokrenut s ciljem promicanja i popularizacije meteorologije, a namijenjen je djeci i mladima (učenicima).

Glavni cilj projekta je razviti pozitivan odnos djece prema meteorologiji – klimatologiji, zaštiti prirode te očuvanju nacionalnih prirodnih bogatstava. Osnovna aktivnost projekta je održavanje meteoroloških radionica na kojima se djeci objašnjavaju atmosferski procesi i meteorološke pojave, te oni sami izrađuju neke od meteoroloških instrumenata. Učeći o meteorologiji, znanosti važnoj za sve ljudske djelatnosti, učenici uče o isprepletenosti prirode i čovjeka, iscrpnosti prirodnih resursa i važnosti njihova očuvanja. Na meteorološkim radionicama učenici aktivno sudjeluju, međusobno komuniciraju i uče timskom radu, promišljaju i samostalno donose zaključke, te im se pruža mogućnost izbora kvalitetnih aktivnosti u slobodno vrijeme.

I mi smo imali zadovoljstvo da su voditelji tog projekta u studenom bili u našoj školi i nama održali zanimljivu radionicu. Cilj im je bio ponuditi djeci sadržaj kojim mogu u slobodno vrijeme kroz igru naučiti nešto novo i korisno.

Time raste njihova svijest o tome kako znanost, a posebno meteorologija može biti zabavna.

Djeca su bila oduševljena  praviti vrtlog, vjetrulju, maglu...  Evo nekuh komentara:

˝Sve je bilo super. Bilo mi je zabavno. Upute ću čuvati.˝

˝ Lijepo je nešto naučiti o meteorolozima, vjetrovima itd.˝

˝ Bilo mi je zanimljivo nikad nisam ništa ovakvo vidio.˝

˝Radionica je baš super i zadovoljna sam.˝

˝Želim opet sudjelovati s meteorolozima.˝

˝Meni je bilo zanimljivo, dobro i zabavno i voditelji koji su nam pokazali pokuse su bili dobri, zanimljivi i zabavni.˝

˝Meni se radionica jako svidjela pogotovo kada sam radio tornado.˝

Za web pripremila: Jadranka Cvetkovska