Susret nadbiskupa s ravnateljicama i ravnateljima osnovnih i srednjih škola
Autor: Biljana Žutelija, 16. 12. 2011.

Riječki nadbiskup Ivan Devčić 15. prosinca u Nadbiskupskom domu primio je ravnateljice i ravnatelje osnovnih i srednjih škola s područja Nadbiskupije. U školskoj godini, na početku koje je proslavljena 20. obljetnica uvođenja vjeronauka u školski sustav te u ozračju božićnih blagdana, na svečanom prijemu sudjelovale su ravnateljice i ravnatelji pedesetak škola, od ukupno 81 koliko ih ima na području Nadbiskupije.

Nadbiskup Devčić podsjetio je na obljetnicu i razloge uvođenja vjeronauka u škole. „Ove se godine navršilo dvadeset godina od uvođenja vjeronauka u škole, po čemu se Republika Hrvatska svrstala u red velike većine europskih zemalja koje također u svom vjerskom sustavu imaju vjersku pouku. Očito su se one za to opredijelile ne samo iz kulturoloških i tradicijskih razloga nego i iz onih odgojnih.“ Objasnio je da vjeronauk u školi ima prvenstveno društvenu ulogu odgoja učenika za zrele i odgovorne građane koji će znati poštivati i sebe, ali i one koji imaju drukčije stavove. Na drugom je mjestu njegova crkvena uloga posredovanja vjere, i po tome se razlikuje od župnog vjeronauka.

Nadbiskup je zahvalio okupljenima što su, kao najodgovornije osobe svojih škola, neizmjerno pomogli ne samo u počecima, kad je bilo najteže, nego i tijekom ovih dvadeset godina. Zahvalio je i sadašnjoj i svim prijašnjim predstojnicama i predstojnicima Katehetskog ureda te vjeroučiteljicama i vjeroučiteljima koji se trude djeci prenositi ne samo vjerske istine nego prije svega svoje osobno svjedočanstvo života po vjeri. „Škola i svi koji u njoj djeluju postoje prije svega poradi djece i mladih, a međusobna povezanost onih koji ih poučavaju i odgajaju omogućuje da im ona bolje služi i tako opravda svoj razlog postojanja“, zaključio je nadbiskup uz božićne čestitke.

Ispred ravnateljica i ravnatelja čestitke i zahvale za suradnju uputila je ravnateljica Prve sušačke hrvatske gimnazije Đudita Franko potvrdivši kako vjeronauk i vjeroučitelji u program svake škole unose vrijednosti koje su jednoj odgojnoj instituciji nužne. Predstojnica Katehetskog ureda Ksenija Kovačević istaknula je kako je vjeronauk u školi danas pravno utemeljen predmet, demokratičan jer je izborni te respektabilan s obzirom na ciljeve i sadržaje po kojima doprinosi ne samo Crkvi nego i društvu u cjelini.

„Gledajući s povijesne distance od 20 godina, možemo reći da je uvođenje konfesionalnog vjeronauka u hrvatski školski sustav bio pastoralno odvažan i hrabar potez Crkve, unatoč svim poteškoćama i prigovorima kojih je bilo na različitim društvenim instancama“ rekla je predstojnica te u ime 108 vjeroučitelja laika, 8 vjeroučiteljica časnih sestara i 20 vjeroučitelja svećenika koji rade u školama na području Riječke nadbiskupije, čestitala ravnateljicama i ravnateljima predstojeće blagdane.

(Tekst preuzet s mrežnih stranica Riječke nadbiskupije)