Predstavljeni rezultati vanjske evaluacije učinaka KEŠ-programa
Autor: Biljana Žutelija, 15. 9. 2011.

Odjeli gradske uprave za odgoj i školstvo i poduzetništvo u suradnji s Domom mladih iz Rijeke, organizirali su predstavljanje rezultata provedenog istraživanja učinaka Kreativno-edukativne škole za mlade poduzetnike (K.E.Š.) za stručne suradnike osnovnih škola grada Rijeke i Informatore programa. Najavljeni su i upisi u nove grupe kao i nove aktivnosti u programu.

Predstavljanju je nazočila pedagoginja naše škole Biljana Žutelija, koja je pozdravila nastavak realizacije programa i u sljedećoj školskoj godini.

U školskoj godini 2010/2011 sudionici programa KEŠ-praćeni su i od strane vanjskog evaluatora te je njihov napredak uspoređen s unaprijed zadanim ciljevima programa. Upravo su učenici naše škole sudjelovali u toj evaluaciji kako kontrolna skupina. Različita psihosocijalna obilježja mjerena su na početku i na kraju provođenja radionica kod samih polaznika, ali i kod kontrolne skupine riječkih sedmaša i osmaša. Pokazalo se da su, za razliku od druge djece, mladi KEŠ-ovci doista i postigli napredak na različitim ciljanim područjima koja velikim dijelom nadilaze okvire znanja i vještina obuhvaćenih edukacijom.

Psiholog mr.sc. Asmir Gračanin sa Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, koji je tijekom školske godine pratio polaznike KEŠ-a pomoću različitih psihologijskih metoda, utvrdio je da su djeca polaznici, za razliku od kontrolne skupine pokazala porast na više ciljanih mjera. Kod polaznika KEŠ-a porasle su nekonvencionalnost i kreativnost, poduzetnička samoefikasnost, te asertivnost i komunikativnost. Također su porasli pozitivni stavovi o poduzetnicima, zainteresiranost za poduzetništvo, te, naravno, samoprocijenjeno znanje o poduzetništvu.

Poduzetnička samoefikasnost na kojoj je došlo do najizraženijeg porasta uključuje osobine koje bi ovim mladim ljudima mogle biti od velike koristi u daljnjem razvoju, ne samo kao poduzetnika već i kao osoba koje će biti uspješne na različitim područjima svoje buduće karijere ali i na općem životnom planu. Te osobine uključuju povjerenje u svoje poduzetničke karakteristike, ustrajnost pojedinca općenito, poduzetničke sklonosti i karakteristike vođe.
Najavljen početak održavanja pokaznih radionica KEŠ programa po osnovnim školama. Održat će ih Informatori KEŠ programa, kako bi učenicima približili metode i način rada na radionicama. Nove će radionice krenuti 11.10. u 18,00 sati, a održavat će se u modernoj digitalnoj učionici Doma mladih. Prijave se zaprimaju u Domu mladih (www.dom-mladih.hr ).