Čovjek hoće živjeti
Autor: Violeta Odorčić, 1. 4. 2011.

Profesorica hrvatskoga jezika B. Mataija i njeni učenici još jednom su nas podsjetili da lektira nije nimalo dosadna stvar, već, naprotiv, vrlo interesantna, poučna i poticajna aktivnost koja često urodi izvanrednim i neočekivanim rezultatima...

Početkom trećega mjeseca prof. Branka Mataija najavila je novu lektiru 7.c razredu pod nazivom „Sadako hoće živjeti“. Dobili smo zadatke koji su nas zainteresirali za ovaj sadržaj. Knjiga govori o ratnom razdoblju Hirošime i bacanju atomske bombe. U međuvremenu, u Japanu se zbio potres i nuklearna katastrofa. Nuklearna elektrana Fukushima se urušila i došlo je do curenja velikih količina radioaktivnih tvari. Planovi u 7.c su krenuli. Nekoliko učenika je krenulo raditi 1000 ždralova koji po japanskoj predaji ostvaruju jednu želju. A njihova želja je bila oporavak Japana i nikada više nuklearnih elektrana koji ugrožavaju ljudski život.

Na satu lektire 31. ožujka razgovarali smo o uništenju svijeta radioaktivnim tvarima. Pripremili smo plakate i prezentacije o nuklearnoj energiji, atomskoj bombi, fusiji, fisiji, dekontaminaciji, izložili smo svoje ždralove... Prikazujemo dojam jednog učenika o pročitanom djelu:

„Ovo djelo je za mene nešto najfascinantnije što sam ikada pročitao. Jednostavno je toliko dobro da postaje očaravajuće. Od načina pisanja pa sve do najsitnijih pojedinosti u radnji je perfektno. Završetak je zapravo pun pogodak jer bi, da je Sadako preživjela bez tisuću ždralova sve bilo u potpunosti nerealno. Knjiga je dobra zato što je realna i ima realan završetak, za razliku od nekih drugih knjiga kojima je završetak, u biti, bajkovit.“

Zaključak sata lektire je da

želimo postati bolji ljudi iporučiti preko naše web stranice da        želimo živjeti!

L. I., 7. c razred