« Svibanj 2024 »

„U svijetu treća, a u srcu najveća!“ i Srdočki školani na Dječjem karnevalu 2023.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 7. 2. 2023.

Nakon duge dvije godine pauze, ovogodišnji prvi vikend u veljači napokon je ponovno bio rezerviran za dječje karnevalsko šarenilo; najprije na riječkome Korzu, u subotu 4. veljače, a dan kasnije i u Opatiji.

S ponosom valja istaknuti da je školska karnevalska skupina „Srdočki školani“ između 54 maškarane skupine u Rijeci te njih 36 u Opatiji bila uvjerljivo najbrojnija, s više od ukupno 470 sudionika što predstavlja rekord Osnovne škole Srdoči od početka sudjelovanja u karnevalskim povorkama otprije 20-ak godina!

Ovogodišnja maska grupe „Srdočki školani“ bila je inspirirana netom postignutim izvrsnim brončanim uspjehom naše najdraže „vatrene“ reprezentacije, njezinim kapetanom Lukom Modrićem i nekim od najviše isticanih i najzaslužnijih igrača poput Gvardiola, Lovrena, Perišića, Livakovića i Kramarića, a posebice njihova izbornika Zlatka Dalića.

U čast svemu navedenom naziv maske bio je: „U svijetu treća, a u srcu najveća!“, a nezaobilazni „detalji“ u ovoj gotovo nepreglednoj skupini bili su i 15 metarska „kockasta“ zastava s crveno – bijelim poljima  te ogromna glava izbornika Zlatka Dalića koju je izradila učiteljica Likovne kulture, akademska kiparica Ivana Dužević, koju je ponosno  je nosila učiteljica Gordana Vukić.

U pratnji učenika su bile i učiteljice Dajna Bakotić, Ivana Barbalić, Marta Božić, Josipa Dužić, Lorena Grdinić, Milena Hajdin, Irina Jakačić, Marija Jurin, Leona Lempl, Nensi Lučić Kinkela, Petra Lukežić, Barbara Matajčić, Ivana Penavić, Andreja Poje, Petra Skočić, Antonija Strika, Bernarda Sučić, Dora Škarica i Gordana Vukić, a cijelim putem ih je sa strane tradicionalno pratio i bodrio ravnatelj škole, mr. sc. Ivan Vukić.

Svoje predstavnike imali smo i na tradicionalnom primanju kod gradonačelnika Filipovića u Rijeci, te u Opatiji, a ovogodišnji predstavnici naše karnevalske skupine bili su prvašići Chiara Babić i Lukas Slosar s učiteljicom Petrom Lukežić.

S obzirom na brojnost, ali i motiviranost učenika te taktove nezaobilazne navijačke pjesme Zaprešić boysa „Neopisivo“, koja se ove godine orila kao podloga našoj skupini sa svake pozornice duž karnevalske trase, zapravo i nije bilo gledatelja koji je, već pri prvom pogledu na „hrvatsku repku“ ostao ravnodušan.

Silan interes za ovogodišnju masku iskazan je već i u tjednu prije samog Dječjeg karnevala te su u petak, 3. veljače, novinari s Kanala Ri ujutro snimali generalnu probu u dvorani i prvašiće u učionici, a snimljeni (kraći) prilog dostupan je i u dnevniku Kanala Ri (od 7,28 min) te ovdje.

Koliko smo bili upečatljivi svjedoče i brojne druge snimke i mini filmovi koji su u proteklih nekoliko dana objavljeni na internetu, a gotovo da i nije bilo (lokalnog) portala na kojemu fotografija "srdočkih reprezentativaca" nije u prvom planu.

Svakako valja istaknuti i da su nam, kao i uvijek, veliku podršku u realizaciji dali naši roditelji, kako u pripremi dodatnih rekvizita tako i u šminkanju sudionika; na čemu im veliko hvala.

Posebnu zahvalu dugujemo i roditelju Damiru Bakoviću, nekadašnjem učeniku naše škole, a sada vlasniku srdočke Tiskare Aktuel, koji je nesebično donirao tisak na dresovima svih sudionika i time znatno umanjio ovogodišnju cijenu "kostima".

I da zaključimo: ovogodišnji dječji karnevalski vikend će ostati upamćen po stihovima:  „Naše kockice luduju, naše kockice svijetom putuju i pokazuju svima da malena Hrvatska vatreno i veliko srce ima: U SVIJETU TREĆA, A U SRCU NAJVEĆA!...

...te nenadmašnoj čestitki i pozdravu samih izbornika Dalića i Joška Gvardiola cijeloj karnevalskoj skupini koje možete vidjeti u prilozima ispod teksta! "NEOPISIVO!"

Tekst pripremile: Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka OŠ „Srdoči“i

Gordana Vukić, učiteljica RN