Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2019. rješavan i u OŠ „Srdoči“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 24. 10. 2019.

Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige u našoj školi od ove je godine bogatije za još jednu aktivnost: sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja.

Iako se učenike na uključenje poticalo i prethodnih godina, zahvaljujući ovogodišnjoj temi MHK (Ritam odrastanja) i odabranim naslovima (Jasminka Tihi-Stepanić: Ljeto na jezeru Čiču,  Ivana Guljašević Kuman:  Drugačija i Vlasta Golub: Eva, mala žena), pozivu su se tek sada odazvale četiri učenice koje su u četvrtak, 24. listopada, u informatičkoj učionici pored školske knjižnice, uspješno riješile online kviz.

Na službenoj stranici MHK (https://www.knjiznica.hr/mhk-kviz) stoji kako je Nacionalni kviz za poticanje čitanja natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja od 4. do 8. razreda. Kviz se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i dijaspori, tradicionalno se provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a već više od 20 godina organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.

Knjige koje je potrebno pročitati da bi se točno odgovorilo na pitanja u Kvizu, odabrane su prema recentnoj hrvatskoj izdavačkoj produkciji za djecu i mlade, a njihovi su autori dobitnici ili finalisti aktualnih hrvatskih i međunarodnih nagrada.

U iščekivanju rezultata i dobitnika nagrada i ovim putem još jednom pohvaljujemo naše ovogodišnje predstavnice: Paolu Danilović (7.d), Eleonoru Ećimović, Lauru Peršić i Laru Šarić (8.c) te se iskreno nadamo da će već iduće godine odaziv biti još i veći.

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka