« Ožujak 2024 »

Križevica 2019.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 18. 9. 2019.

Tradicionalno svečano obilježavanje župnoga blagdana Sv. Križa  započelo je u petak, 13. rujna 2019. u holu OŠ „Srdoči“, gdje je najprije ponovljena projekcija dokumentarnog filma o srdočkoj školi nastalog povodom njezine 105. obljetnice obilježene lani, a potom i prezentacija I. i II. dijela monografije o povijesti srdočkog školstva. Program je započeo u 18:00 sati, uvodnim riječima predsjednika MO Srdoči, Marina Prpića, a o navedenim temama okupljenima su govorili ravnatelj škole, mr. sc. Ivan Vukić te djelatnice škole; redateljica filma, Ana Babić i suautorica knjige, Nensi Čargonja Košuta.

Središnji dio večeri bilo je izlaganje najstarijeg učenika škole, 90-godišnjeg Davorina Ivančića, koji se u svom polusatnom izlaganju prisjećao vremena svoga djetinjstva i načina kako se tada živjelo na Srdočima.

Program obilježavanja Križevice nastavljen je u subotu, 14. rujna, kada je u istome prostoru u jutarnjim satima organizirano tradicionalno darivanje krvi, a u popodnevnim satima na školskome igralištu odigrani su turniri u nogometu i košarci.

U 18:00 sati u župnoj crkvi Sv. Križa održana je tradicionalna sveta misa, a zabavni dio na igralištu iza škole bio je dostupan tijekom cijelog popodneva: kako za one najmlađe u zabavnom parku Rajhard,...

...tako i za one nešto starije: od dijeljenja porcija pečenog vola i tradicionalne zabave uz živu glazbu grupa Aurora i Opća opasnost do ranih jutarnjih sati.

Program obilježavanja srdočkog župnog blagdana zaključen je u nedjelju, tradicionalnom „Križevicom po domaću“ na Boćarskom domu u Markovićima. Ondje su, kao i uvijek, svoje kuharsko i obrtničko umijeće pokazale srdočke udruge (maškare, vinari i dr.) pripremajući stare recepte poput fažola, repe, palente i sl, a najuspješniji su nagrađeni i simboličnim nagradama.

Tekst i fotografije: Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

Fotografije: Gordana Kvajo