Srdočki učenici na OPG-u u Buzetu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 19. 6. 2019.

Ministarstvo poljoprivrede i OŠ "Srdoči" zajednički sudjeluju u sporazumu  Nacionalne strategije za provedbu Školske sheme voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda u Republici Hrvatskoj.

Godišnji  plan aktivnosti pratećih obrazovnih mjera uključuje: organiziranje satova kušanja voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda, sjetvu, sadnju i održavanje školskih vrtova, posjet poljoprivrednom gospodarstvu koje se bavi proizvodnjom voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda (stočarske farme) te aktivnosti usmjerene na povezivanje djece s poljoprivredom i predavanja - edukacija djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima opskrbe hranom, ekološkoj i održivoj proizvodnji i borbi protiv rasipanja hrane.

Naša škola  je uz suglasnost roditelja u četvrtak, 13. lipnja, organizirala  posjet poljoprivrednom gospodarstvu koje se bavi proizvodnjom mlijeka i mliječnih proizvoda (stočarske farme), a sve u cilju povezivanja djece s poljoprivredom i upoznavanjem s proizvodnjom mlijeka i mliječnih proizvoda.

Učenici 1. D s razrednicom učiteljicom Marijom Jurin i učenici 5. D razreda s razrednicom učiteljicom Josipom Žic su posjetili OPG “Majcani” iz Buzeta. Prilikom posjeta  poljoprivrednog gospodarstva upoznati smo s uzgojem krava i teladi na stočnoj farmi, pasminama, prehrani životinja, procesu mužnje i proizvodnji mliječnih proizvoda te njihovoj distribuciji. Degustirali smo razne vrste jogurta, voćnih jogurta  i  sireva.

Nakon posjeta OPG-u “Majcani” koji se nalaze nedaleko grada Buzeta, posjetili smo i  sam centar grada. Uz dvjestotinjak stepenica popeli smo se do crkve, te se osvježili  pored fontane uz sladoled.

Divno je bilo vidjeti petaše i prvaše kako se već nakon kratkog vremena navikavaju na mirise i prizore sela. Uživali su hraniti krave, maziti telad i sa zanimanjem slušali sve što su ih naši dragi domaćini željeli naučiti o proizvodnji te visoko vrijedne namirnice. Posebice je ovaj posjet OPG-u bio značajan za onu djecu koja nikada do tada nisu vidjeli kravu osim na malim ekranima. Osvještavanje proizvodnih procesa dobivanja mlijeka sigurno će mnogu djecu motivirati da na jedan nov način razmišljaju i o konzumaciji mlijeka i mliječnih proizvoda.

Marija Jurin, uč. RN i Josipa Žic, uč. BIO