Srdočka „Čudnovata istina“ na ovogodišnjoj završnici projekta ČZČN u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 31. 5. 2019.

U srijedu, 29. svibnja 2019. godine, predstavnici naše škole po treći su put sudjelovali na završnici nacionalnog projekta „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“, u kinu Tuškanac u Zagrebu. Valja napomenuti da se projekt drugu godinu zaredom odvija uz suglasnost i preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja te da su na ovogodišnjoj završnoj svečanosti nazočili predstavnici 21 škole iz cijele Hrvatske, dok ih je ukupno bilo uključeno 37.

Sam čitalački projekt ideja je knjižničara Denisa Vinceka iz OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, čiji je prvenstveni cilj uz samu aktivnost, razvijanje vještine čitanja i uživanje u njemu te zajedništvu s drugima tijekom istoga bio i ostao „oživljavanje“ nekadašnjih obveznih, a sada „zaboravljenih“ lektirnih naslova, odnosno bacanja istih u stari papir.

O vrijednosti i statusu ovog projekta govore i poznata javna imena koje su toga dana nazočila manifestaciji. Tako su rad djece i njihovih mentora i ove godine došli pogledati i podržati  pomoćnica ministrice obrazovanja Lidija Kralj, zagrebačka dožupanica za društvene djelatnosti mr. sc. Jasna Petek, gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan-Pentek, viši savjetnik iz Agencije za odgoj i obrazovanje Miroslav Mićanović, a domaćin je bio ravnatelj OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, Marijan Posarić.

Ovo je bila 8. godina održavanja projekta, a mi smo sudjelovali po treći put; predstavljajući „zaboravljenu“ knjigu Zlatka Krilića: „Čudnovata istina“.

Po prvi put se uključila skupina Mladih knjižničarki 5. razreda koja je na svojim tjednim sastancima, između ostalog, odvajala vrijeme i za čitanje ovog „zaboravljenog“ naslova, a kao prezentaciju na svečanoj završnici pripremile su digitalnu slikovnicu izrađenu u bookcreatoru, pri čemu im je pomagala učiteljica Informatike, Leona Lempl.

Istu su, uz odgovarajući scenarij, koji im je za tu prigodu pripremila školska knjižničarka, u Zagrebu predstavile učenice Maja Pogač, Nika Krculić i Maja Lušić uz tehničku podršku Lee Grbac Krmpotić, a u projektu su uz njih još sudjelovale i Lucija Šestak i Sara Žeželj, bez čijeg doprinosa završni rezultat ne bi izgledao upravo ovako.

Ovim putem im još jednom svima čestitamo i držimo ih za riječ da će se zasigurno uključiti i dogodine.

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka