« Ožujak 2024 »

Drugašići sa Srdoča na Knjižnoj Booki u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 3. 4. 2019.

Manifestacija „Knjižna Booka“ zamišljena je kao svečanost knjige i čitanja, a prvi je put organizirana pred četiri godine, otkad se organizira kontinuirano i to na sam Međunarodni dan dječje knjige (2. travnja). Mjesto radnje je redovito (osim prve godine kada je održana na Zrinjevcu (na otvorenom)), aula Nacionalne i sveučilišne knjižnice, a glavni i odgovorni organizator je Hrvatska udruga školskih knjižničara.

Iznimno smo ponosni što smo ove godine po prvi put Knjižnoj Booki nazočili i mi osobno i to čak iz dvaju razloga:

• Kao pobjednici državnog natječaja „Stvarajmo e-kreativno“ na kojem smo ove godine osvojili 1. mjesto u kategoriji audiovizualne slikovnice svojim „Razigranim maštogradima“ te
  • Kao nagrađeni za najbolji poetski rad u kategoriji učenika 1.-4. razreda na literarnom natječaju „Kanižajada – limačijada“, na kojem je naša učenica Leona Kružić nagrađena 1. mjestom za svoju pjesmu „Parkograd“!

Raznovrstan i bogat program s raznim prigodnim izložbama, scenskim uprizorenjma književnih djela koja su pripremili učenici iz nekoliko različitih zagrebačkih osnovnih škola, kao i susreta s poznatim književnicima Mladenom Kušecom, Hrvojem Kovačevićem i Božidarom Prosenjakom započeo je već u 11:00 sati, a (nama osobni) vrhunac dostigao je oko 13:30 sati kada su i svečano proglašeni pobjednici spomenutih dvaju natječaja te su svi njihovi sudionici pozvani na pozornicu kako bi im bile uručene prigodne nagrade i priznanja. Učenicima su se pridružili i njihovi mentori (u našem su slučaju to bili Ana Baretić, Nensi Čargonja Košuta, Margareta Jagatić Gavran i Leona Lempl) te voditeljica projekta Stvarajmo e-kreativno, knjižničarka Irena Bando iz Osijeka, kao i predsjednica HUŠK-a, Vanja Jurilj, koja je poslije osobno uručila nagradu Leoni za postignuti uspjeh na ovogodišnjoj Kanižajadi.

Učenici našeg 2.b razreda bili su i više nego uzbuđeni, ali prvenstveno ponosni na svoj rad te vjerujemo da će ovaj izniman događaj – osim po svemu ovome -  pamtiti i po šetnji centrom Zagreba te posjetu Hrvatskom muzeju školstva koji su uslijedili kao dodatna nagrada za sav njihov uloženi trud.

Iskreno se nadamo da ćemo biti u mogućnosti nazočiti i 5. Knjižnoj Booki, a dotad Vas pozivamo da (ako još slučajno niste) svakako otvorite mrežnu stranicu natječaja „Stvarajmo e-kreativno“ te pregledate sva najuspješnija četiri rada ovogodišnjeg natječaja, kao i rad koji je nagrađen posebnom nagradom.

Mi od srca, još jednom, čestitamo svima!

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka