Osmaši u Vukovaru
Autor: Administrator , 22. 2. 2019.

Učenici osmih razreda iz svih dijelova Hrvatske već tradicionalno, od 2014. godine u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i Ministarstva hrvatskih branitelja, posjećuju grad heroj Vukovar u okviru projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ čiji je cilj upoznati učenike sa svim znamenitim bitkama Domovinskog rata koje su se u njemu vodile, sa stradanjima njegovih žitelja i herojskom obranom malobrojnih branitelja.

Učenici 8.a, 8.b i 8.c odjela Osnovne škole „Srdoči“ ne terensku nastavu su krenuli 19. svibnja 2018. u pratnji profesorica Danice Kovačić,  Leone Lempl, Vesne Slaviček, , Gee Srdoč, Dubravke Poljak i Zvjezdane Vidaković.

Iako je boravak u Vukovaru trajao samo dva dana bio je iznimno sadržajan i emotivan. Uz predavanja o Domovinskom ratu, koja su učenicima održali sudionici te legendarne obrane, posjetili su i niz memorijalnih lokacija na širem području grada. Posebno dojmljiv bio je posjet vukovarskoj bolnici te Ovčari, mjestu masovnog pogubljenja ranjenika na kojem su učenici u ime škole zapalili svijeće.

Terenska nastava završila je Školom mira, dojmljivim isticanjem važnosti mira i njegova očuvanja jer on je garancija sigurnog i sretnog život kakvom težimo. Škola mira završila je kviz natjecanjem u kojem su sudjelovali predstavnici svih šest škola iz Republike Hrvatske koji su se u tom trenutku nalazili na terenskoj nastavi. Predstavnici naše škole bili su Maro Anić (8.c) i Danijel Tomljenović (8.b) te su od svih natjecatelja bili najuspješniji.

Osim spoznaja o strahotama Domovinskog rata i važnosti očuvanja mira te ponosa zbog osvojenog prvog mjesta na natjecanju učenici su se vratili bogatiji spoznajama o zadivljujućoj vučedolskoj kulturi s kojom su se upoznali posjetom Muzeju vučedolske kulture.