preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 966145
Ovaj mjesec: 4845
Ovaj tjedan: 1225
Danas: 14
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
TERENSKA NASTAVA KULTURNO UMJETNIČKOG DRUŠTVA OŠ SRDOČI U MJESECU HRVATSKE KNJIGE - NASTAVAK PROJEKTA O ANTI MODRUŠANU
Autor: Violeta Odorčić, 16. 11. 2010.

 

Kao nastavak projekta o Anri Modrušana , grupa učenika od 5. do 8. razreda koji su članovi neke od aktivnosti Kulturno umjetničkog društva naše škole (zbor, novinari, radijska grupa i mladi knjižničari), u utorak, 9. studenoga 2010. godine uputila se u pratnji profesorica (koje su ujedno i voditeljice aktivnosti KUD-a) G. Srdoč, M. Parade, Z. Vidaković i H. Barić Karajković u Istru, putovima Ante Modrušana


 

Osmjehe na licima nije mogla pokvariti ni kiša koja nas je ispratila sa školskoga dvorišta i pratila sve do tunela Učka. Sa druge strane tunela ipak nam se kroz oblake nasmiješilo sunce i bijela, crvena i siva Istra u svoj svojoj raskoši, a mi smo nastavili prema našem prvom odredištu, Pazinu, koji je administrativno središte i glavni grad Istarske županije. Vodič nas je prošetao središtem Pazina, otkrio nam crkvu Sv. Nikole, srednjovjekovni gradski kaštel i pazinsku jamu te nas upoznao s bogatom pazinskom prošlošću. Put smo nastavili preko Sv. Vinčenta za Smoljance, rodno mjesto Ante Modrušana, čovjeka po kojem ulica u kojoj se nalazi naša škola nosi ime i o kome smo prošle godine u školskoj knjižnici započeli projekt.

U Smoljancima nas je dočekala i pozdravila gđa. Moll koja o A. Modrušanu piše monografiju, a posjetili smo i njegovu rodnu kuću, koja je, nažalost, još uvijek zatvorena za javnost. Nakon Smoljanaca zaputili smo se u Žminj u posjet narodnoj knjižnici, gdje nas je ljubazno primila knjižničarka, gđa. Galant koja nas je upoznala s žminjskom knjižnicom, njenim radom i vrijednim knjigama te nas podsjetila na Sabor čakavskog pjesništva koji je osnovan 1969. godine upravo u Žminju na inicijativu Zvane Črnje. Čakavski sabor aktivan je i danas putem svojih mnogobrojnih Katedri u Istri i primorju te njeguje čakavski izraz, kako u književnosti, tako i u ostalim sferama života. Pozdravili smo Žminj već pomalo gladni, ali ne zadugo – nakon finoga ručka u Tinjanu, hrabro smo krenuli u Kringu – mjesto poznato po legendi o najstarijem imenom i prezimenom dokumentiranom europskom vampiru Juri Grandu, koji je umro 1656. godine…Legendu o vampiru iz Kringe čuli smo u muzeju Jure Grando, bezalkoholni koktel popili smo caffe baru Vampire, kamen uz dobivanje certifikata postavili smo na Europski suhozid te utkali sebe u dio povijesti, a posjetili smo i Spomen park Bože Milanovića, istarskog svećenika, domoljuba i borca za čovječnost. U sumrak smo za sobom ostavili Kringu i njenog vampira te  krenuli put kuće, uz još jedan kratki posjet i šetnju Pazinom. Oko 19 sati sretno smo stigli kući čime je završila naša terenska nastava, ali nikako nije završio projekt o Anti Modrušanu i radu KUD-a OŠ Srdoči – o nama ćete još čuti tijekom godine, a predstavit ćemo vam se i na Projektnome danu škole.

Tekst pripremila: školska knjižničarka

   

  

  

  

  

  

  

     

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju