Vjeronaučna olimpijada 2019. ponovno u znaku OŠ Srdoči
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 5. 3. 2019.

U ponedjeljak, 4. ožujka u OŠ „Srdoči“, a u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Katehetskog ureda Riječke nadbiskupije, održano je županijsko/nadbiskupijsko natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz vjeronauka „Vjeronaučna olimpijada“.

Ovogodišnja tema bila je „Svjedoci Radosne vijesti u hrvatskomu narodu“, a na natjecanju su sudjelovali učenici 29 osnovnih i 15 srednjih škola koji su se sa svojim vjeroučiteljima mentorima okupili u obližnjoj crkvi Sv. Križa na Srdočima u 10:00 sati.

Na službenoj stranici Katehetskog ureda Riječke nadbiskupije stoji da su uvodni, svečani dio programa u crkvi odradile voditeljice Ines Turković i Maja Barbarić, a nazočili su mu i posebni gosti: riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić, predstojnica Katehetskog ureda i Ureda za katoličke škole Riječke nadbiskupije dr. sc. Ksenija Rukavina Kovačević, ravnatelj domaćinske osnovne škole Srdoči mr. sc. Ivan Vukić, župnik domaćinske župe vlč. Kristijan Zeba i župni kapelan vlč. Luka Lučić, savjetnica za programe odgoja i obrazovanja u Primorsko-goranskoj županiji gđa Tatjana Šubat, ravnateljica OŠ Trsat gđa Sonja Lefler i drugi gosti.

Samo natjecanje tradicionalno je održano u prostoru OŠ Srdoči, u tri dijela (pismeni dio – Tombola – Milijunak), a između prvog i drugog dijela natjecatelji su imali prilike sudjelovati u kulturno-edukativnom programu koji je ponovno održan u župnoj crkvi. Tom prilikom natjecateljima se obratila vrhovna poglavarica družbe Presv. Srca Isusova s. Dobroslava Mlakić koja je predstavila život njihove utemeljiteljice Riječke Majke Marije Krucifikse Kozulić, nakon čega su učenici Katoličke osnovne škole „Josip Pavlišić“ u Rijeci izveli kraći scenski igrokaz na temu hrvatskih svetaca i blaženika.

Po završetku sva tri dijela natjecanja te zbrajanja svih dobivenih bodova, zaključeno je da je u kategoriji osnovnih škola, 1. mjesto devetu godinu zaredom osvojila ekipa OŠ „SRDOČI“, a u kategoriji srednjih škola, najuspješnija je (kao i lani) bila PRVA RIJEČKA HRVATSKA GIMNAZIJA.

Ovogodišnju ekipu OŠ „SRDOČI“, nakon više godina, činile su isključivo djevojke: Lea Grbac Krmpotić, Nika Krculić, Maja Lušić i Maja Pogač, učenice 5. b odjela s mentorom Borisom Barbarićem.

Čestitamo im od srca i želimo im mnogo uspjeha na Državnom natjecanju koje će biti održano u Osijeku od 3. do 5. travnja 2019.

Margareta Jagatić Gavran, vjeroučiteljica i

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka