„Srdočki školani“ - „Najbolji na svijetu!“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 20. 2. 2019.

Dječji karnevalski vikend 2019. i njegove tradicionalne povorke održane su u subotu, 16. veljače u Rijeci te u nedjelju, 17. veljače u Opatiji.

S ponosom valja istaknuti da je školska karnevalska skupina „Srdočki školani“ između 62 maškarane grupe u Rijeci te njih 36 u Opatiji bila uvjerljivo najbrojnija, s više od ukupno 300 sudionika što predstavlja rekord Osnovne škole Srdoči od početka sudjelovanja u karnevalskim povorkama otprije 15-ak godina!

Ovogodišnja maska grupe „Srdočki školani“ bila je inspirirana lanjskim iznimnim - srebrnim uspjehom naše najdraže „vatrene“ reprezentacije i njezinim kapetanom Lukom Modrićem te njegovom aktualnom titulom najboljeg igrača svijeta.

U čast svemu navedenom naziv maske bio je: „Najbolji na svijetu: Svi smo mi Luka Modrić!“, a nezaobilazni „detalji“ u ovoj gotovo nepreglednoj skupini bili su i 15 metarska „kockasta“ zastava s crveno – bijelim poljima, zlatna lopta te ogromna glava Luke Modrića koju je sa članovima školske Likovne skupine izradila učiteljica Likovne kulture, akademska kiparica, Ivana Dužević, a ponosno ju je nosila učiteljica Gordana Vukić.

U pratnji učenika su bile i učiteljice Lucija Anić, Dajna Bakotić, Ivana Barbalić, Nensi Čargonja Košuta, Milena Hajdin, Irina Jakačić, Marija Jurin, Leona Lempl, Nensi Lučić Kinkela, Antea Milič Marčinković, Ivana Penavić, Mirjana Perušić, Petra Radošević, Suzana Sučić Sirotnjak, Antonija Šverko, Đurđa Trbović, Gordana Vukić i Iva Zovko, a cijelim putem ih je sa strane tradicionalno pratio i bodrio ravnatelj škole, mr.sc. Ivan Vukić.

Svoje predstavnike imali smo i na tradicionalnom primanju kod gradonačelnika Vojka Obersnela u Rijeci, te u Opatiji, a ovogodišnji predstavnici naše karnevalske skupine bili su prvašići Mara Bagadur i Šimun Bašković s učiteljicom Ivanom Barbalić.

S obzirom na brojnost, ali i motiviranost učenika te taktove nezaobilazne navijačke pjesme Zaprešić boysa „Igraj moja Hrvatska“, koja se ove godine orila kao podloga našoj skupini sa svake pozornice duž karnevalske trase, zapravo i nije bilo gledatelja koji je, već pri prvom pogledu na „male Modriće“ ostao ravnodušan.

Silan interes za ovogodišnju masku iskazan je već i u tjednu prije samog Dječjeg karnevala te su u petak, 15. veljače, novinari s Kanala Ri cijelo jutro snimali generalnu probu u dvorani i prvašiće u učionici, a snimljeni (kraći) prilog dostupan je i na youtubeu ovdje.

Koliko smo bili upečatljivi svjedoče i brojne druge snimke i mini filmovi koji su u proteklih nekoliko dana objavljeni na internetu, a gotovo da i nije bilo (lokalnog) portala na kojemu fotografija „malih Modrića“ nije u prvom planu. U slučaju da ih do sada još niste vidjeli, dostupne su na slijedećim poveznicama:

- Luka Modrić pozdravio male Riječane: ovdje

- Djeca sa Srdoča - atrakcija (Novi list): ovdje

- Video koji oduševljava - djeca OŠ Srdoči iz Rijeke: ovdje

- Svi smo mi Luka Modrić: ovdje

Svakako valja istaknuti i da su nam, kao i uvijek, veliku podršku u realizaciji dali naši roditelji, kako u pripremi dodatnih rekvizita tako i u šminkanju sudionika. Ove su godine napravili i „korak dalje“ te su neki od najljepših foto i video uradaka njihovi, ali za ovu prigodu ipak izdvajamo ovaj ovdje.

I da zaključimo: ovogodišnji dječji karnevalski vikend će ostati upamćen po stihovima:  „Naše kockice luduju, naše kockice svijetom putuju i pokazuju svima da malena Hrvatska vatreno i veliko srce ima…., taktovima pjesme „Igraj moja Hrvatska/ kad te vidim ja/ srce mi gori / srce mi gori...“

...te nenadmašnoj čestitki i pozdravu samoga Luke Modrića cijeloj karnevalskoj skupini!

Pozdrav Luke Modrića OŠ Srdoči (VIDEO)

A nama ne preostaje ništa drugo nego reći:

Luka, hvala ti i „igraj, moja Hrvatska – volimo te mi!“

Tekst pripremile: Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka OŠ „Srdoči“i

Gordana Vukić, učiteljica RN