U školskoj knjižnici predstavljen pravoslavni Božić
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 18. 12. 2018.

U sklopu Adventa u knjižnici u utorak, 18. prosinca, po prvi su put predstavljeni običaji tradicionalne priprave i proslave Božića u pravoslavnih vjernika srpske nacionalnosti.

Tim su povodom u školskoj knjižnici gostovali učiteljica srpskog jezika i kulture (po Modelu C) u Rijeci, Ivana Galamić te njezin suprug, pravoslavni svećenik, Jovan Galamić, koji su tijekom jednosatnog druženja s nazočnim učenicima iz 5.a, 5.b, 5.c te 6.a i 6.b razrednih odjela o istima govorili, ali ih i praktično pokazali: prvenstveno bogato postavljenim stolom, a potom i radionicom ukrašavanja tradicionalne grane badnjaka.

Uz pomoć prigodne prezentacije gosti su istaknuli neke od najznačajnijih karakteristika Božića u pravoslavnih vjernika, istovremeno „povlačeći paralelu“ s onima u rimokatolika.

Tako smo saznali razliku između julijanskog i gregorijanskog kalendara, nešto više o povijesnom razdvajanju blagdana Bogojavljenja i Božića te mnogo toga o simbolici i značenju raznih predmeta (slame, drva badnjaka, svijeća itd.), napjeva, recepata i radnji do kojih se i danas još uvijek poprilično drži u (srpskim) pravoslavnim domovima.

Svi nazočni učenici i učitelji po završetku predavanja imali su priliku pristupiti k stolu te, nakon tradicionalnog prelamanja pogače česnice i traženja novčića za sreću u idućoj godini, isprobati cijeli niz tradicionalnih recepata poput slatkog od meda i oraha, višnje, jagode i drugoga voća, do proje (s ajvarom i svježim sirom), pita sirnica, ali i neizostavne orahnjače, orasnica i baklave te raznog suhog (orašastog) voća i jabuka.

Nadamo se da će ovakva gostovanja postati tradicija, naročito u adventsko vrijeme, kada još više promišljamo o duhovnosti i raznovrsnoj simbolici prisutnoj u našoj većinskoj rimokatoličkoj, ali i drugim religijama u našem najbližem okružju.

Ova nova aktivnost u ponudi Adventa u knjižnici osmišljena je upravo s ciljem njegovanja tog međureligijskog dijaloga i ekumenizma te praktičnog upoznavanja učenika s različitostima i sličnostima običaja u nekim drug(ačij)im vjerama i kulturama (naših sugrađana).

U to ime, pozdravljamo sve tradicionalnim pravoslavnim pozdravom božićnog vremena koji smo naučili na današnjem druženju: Hristos se rodi!

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka