« Ožujak 2024 »

Teatar Oz i predstava „Ključarica“ oduševili publiku na Srdočima
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 22. 11. 2018.

Kako se u subotu, 24. studenog, službeno obilježava Dan hrvatskog kazališta, u organizaciji školske knjižnice u četvrtak, 22. studenog ponovno su ugošćeni naši stari znanci iz Teatra Oz, „najmanjeg kazališta na svijetu“ koji su odigravši svoju predstavu „Ključarica“ ovom prigodom razveselili sve učenike nižih razreda.

Zbog iskazanog interesa svih 16 odjela razredne nastave, odigrane su dvije izvedbe te su tako tijekom 2. školskog sata predstavu sa svojim učiteljicama gledali učenici 1. i 2. razreda, a tijekom 3. sata učenici 3. i 4. razreda.

Na službenoj stranici Teatra Oz istaknuto je da je „Ključarica“ (Priča čuvarica) pripovjedno – lutkarska predstava za djecu predškolskog i školskog uzrasta, ali i za sve druge uzraste ljubitelje hrvatske predaje i baštine. Zamišljena kao intimna interaktivna predstava, tkana čistom dječjom igrom i poetskom atmosferom te glazbom kraja iz kojeg dolazi priča. Koncipirana je kao kazališno „buđenje svih osjetila“ u kojem se isprepliću pripovijedanje, lutkarstvo, gluma, glazba, mirisi i okusi stvarajući jedno malo veliko kazalište uhvaćeno u trenutak magije u našem pokušaju oživotvorenja hrvatskih bajki, legendi i predaja.
Predstavu, osim vlastitih autorskih songova, obogaćuje i glazba etno skupine „Veja“...

Tijekom 35 minuta trajanja predstave učenici su pogledali/ otključali dvije priče.  Ovaj put bile su to Legenda o stijeni kod Kraja te Legenda o kastavskoj Šparožnoj jami, koja je osobito oduševila učenike s obzirom da i sami žive u neposrednoj blizini iste te im je lokacija poznata.

Predstava „Ključarica“ zapravo je autorski projekt jedne od umjetničkih voditelja Teatra Oz, Mihaele Sirotnjak Železnik, koja ujedno potpisuje i režiju, dramaturgiju i glazbu te je glavna (i jedina) glumica tijekom cijele predstave.

Da se publici predstava itekako svidjela bilo je razvidno po gromoglasnom aplauzu, traženju otključavanja još jedne dodatne priče te pomnom razgledavanju rekvizita po završetku svake izvedbe.

Stoga već sada najavljujemo ponovni susret s Teatrom Oz na proljeće, kada će nam u školi izvesti nastavak ove zanimljive i posebne predstave, pod nazivom „Frankopanov prsten“.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka