Mjesec hrvatske knjige – Željka Horvat Vukelja u našoj školi
Autor: Violeta Odorčić, 13. 10. 2010.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige koji se obilježava svake godine od 15. listopada do 15. studenoga, našu školu posjetila je i s učenicima petog a i b razreda  družila se je poznata dječja spisateljica i urednica Modre laste Željka Horvat Vukelja.

Željka Horvat Vukelja, osim što je napisala i još uvijek piše zanimljiva i poučna djela za najmlađe čitatelje, dugogodišnja je urednica dječjeg časopisa Modra lasta. Ovaj susret iskoristila je da učenike na zanimljiv, dinamičan, aktualan i interaktivan način upozna s dječjim časopisima, svime što oni sadrže, načinom na koji se sastavljaju, njihovom formom, sadržajem, ulogom, mogućnostima i važnošću, a sve na primjeru Modre laste. Modra lasta, nakon što je prošle školske godine proslavila 50. rođendan, u novu je školsku godinu ušla pomlađena, i s još većim poletom. Uvođenje rubrike Zlatno srce pokušaj je da se dječji list sa svojim konstruktivnim i optimističnim pristupom životu suprotstavi poplavi konzumerizma i iskrivljenih moralnih pogleda što se šire iz većine medija. Zlatno srce je rubrika za dobre vijesti, rubrika o dobrim djelima i o dobrim ljudima. Osim priče i citata, u svakom broju donosi i pohvale s "terena", nastojeći afirmirati pojedince i skupine koji u školama rade za dobrobit drugih i za opće dobro.
Od prvoga broja Modre laste njezino je osnovno obilježje afirmacija dječjeg stvaralaštva. Uz već dobro znanu rubriku Učenici suradnici, s literarnim i likovnim učeničkim radovima, od prošle se godine u svakom broju pojavljuje i rubrika Gosti urednici, koju uređuju novinarske družine pojedinih škola. U njoj mladi novinari obrađuju temu o kojoj se dogovore s Uredništvom Modre laste.

Svi oni koji se s Modrom lastom žele još više družiti, svoj primjerak mogu pronaći u školskoj knjižnici.

Tekst pripremila školska knjižničarka.