Drugi „Čakavski dan“ u knjižnici
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 14. 12. 2017.

S održavanjem „Čakavskog dana“ započeli smo prošle godine, s ciljem dodatnog i daljnjeg animiranja učenika na sudjelovanje u tradicionalnom natječaju Ustanove “Ivan Matetić Ronjgov” koji je svake godine otvoren od studenog do kraja ožujka iduće godine.

Osnovu druženja malih čakavaca naše škole čini svečana podjela zbirke „Čakavčići pul Ronjgi“ svim učenicima čiji su radovi poslani na prošlogodišnji natječaj te objavljeni u najnovijoj (trenutačno 23. izdanoj zbirci), a osobito nam je zadovoljstvo što su ovogodišnje druženje u utorak, 12. prosinca, upotpunili i naši dragi prijatelji čakavci iz OŠ „Omišalj“ s otoka Krka (u pratnji svoje voditeljice Dragice Vukušić i njihove „lektorice“, izvorne govornice „tete Bete“), koji su nam ovom prigodom predstavili svoj autorski projekt: omišaljski čakavski kalendar.

Po samom predstavljanju, u duhu aktualnog vremena darivanja, naši gosti svim nazočnima darovali su po primjerak omišaljskog kalendara te jastučić za igle punjen krčkom lavandom; također njihovih ruku djelo.

Svi prošlogodišnji sudionici i mentori uz svoj primjerak zbirke dobili su i simbolično priznanje za “doprinos očuvanju domaće besede”, a posebno, “zlatno” priznanje uručeno je učenicama  Niki Krculić (koja je za svoju pjesmu „Nona bodulica“ ove godine nagrađena 2. mjestom u kategoriji 1.-4. razreda) i Bruni Pleše (koja je za svoju pjesmu „Podzima“ nagrađena 3. mjestom u kategoriji 5.-8. razreda).

Svi objavljeni radovi tijekom dodjele pročitani su nazočnima, a po završetku uzajamnog predstavljanja ugodno druženje ovjekovječeno je zajedničkim fotografijama.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka