« Ožujak 2024 »

HALLOWEEN TJEDAN (23. - 31. listopada 2017.)
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 3. 11. 2017.

Halloween tjedan novi je autorski  projekt osmišljen ove godine te zamišljen kao prilika za druženje, učenje i zabavu u knjižničnom prostoru.

Svi učenici od petoga do osmoga razreda su se mogli odazvati prema vlastitim željama i interesima za sudjelovanje u aktivnostima. Projekt je osmislila i koordinirala Anita Pešut, prof. i knjižničarka – pripravnica. Čitanje tekstova na čakavskom i izradu rječnika za prikupljene tekstove je napravila knjižničarka i mentorica Nensi Čargonja Košuta. Radionicu izrade bundeva od kaširanog papira i bookmarkera je vodila učiteljica pripravnica Anja Skorup. Podršku oko povijesnih činjenica su pružili profesorica povijesti – pripravnica Eda Kušen  i profesor - pripravnik Alen Milosavljević.

Aktivnosti koje održane tijekom navedenih deset dana su:

a) izložba knjiga

b) prezentacija o povijesti Halloweena (23.10.2017.) s 5. a i 5. b razredom,

c) prezentacija o horror književnom žanru (24.10.2017.) s 8. b razredom,

d) gledanje tematskih filmova (Dom gospođice Peregrine, Bubimir, The nightmare before Xmas i Harry Potter 1) tijekom tjedna u četiri navrata s miješanim grupama učenika,

e) radionice kaširanja bundeva s učenicama i izrada bookmarkera 4. a i 7. b razreda,

f) prezentacija o Drakuli i Juri Grandu koju je održala učenica Edita Remeta 7. b razredu,

g) predaje o nadnaravnim bićima u Kastavštini koju je održala knjižničarka – pripravnica Anita Pešut te

h) debata koja je po prvi put održana u školi.

Učenici 7.b (Edita Remeta), 8. a (Filip Kasap, Dora Fajdetić, Veronika Geber, Leona Šalevska, Frane Krapić i Lucija Rukavina) i 8. c (Sara Džafić, Laura Škalamera, Zoja Petelinc) razreda su se susreli po prvi put s formaliziranom raspravom i istraživanjem u svrhu izrade argumenata.

Moderatorica i idejna začetnica debate je vjeroučiteljica Margareta Jagatić Gavran. Mentorica Holywin negacijske grupe je bila vjeroučiteljica Zrinka Terzić, a mentorica Halloween afirmacijske grupe je bila knjižničarka – pripravnica Anita Pešut. U stručnom sudu bile su profesorice Nina Jerković, Loretta Ćiković i Antonija Šverko.

Unutar planiranih aktivnosti održane su i čitaonice s učenicima nižih razreda tijekom kojih je uvježbavano čitanje na tekstovima Klekovačke vještice i Baba Jaga i div Zaborav. (Prikladni tematski tekstovi uklopljeni u lani osmišljen projekt „Čitalački maraton“ s kojim je nastavljeno i ove godine).

Posebno nam je drago istaknuti gostovanje poznate olimpijske boksačke trenerice Glorie Peek iz SAD-a i Robbie Thornton (organizirano i realizirano posredstvom knjižničarke Čargonja Košuta) s kojima je miješana grupa učenika imala priliku razgovarati na engleskom jeziku o obilježavanju Halloweena u SAD-u, ali o drugim temama vezanim za sport i kulturu.

Moderatorica sata bila je knjižničarka Čargonja Košuta, a osim brojnih zainteresiranih učenika nazočni su bili i školska pedagoginja Aleksandra Smolić te ravnatelj škole, mr. sc. Ivan Vukić.

Veliki broj učenika je projekt prihvatio kao kulturološki fenomen o kojem su saznali više no što su prethodno znali; prihvatili su multimedijsko okruženje kao prirodno okruženje unutar kojega mogu slobodno učiti i istraživati kroz korištenje tehnologije. Učenici su također imali priliku međusobno surađivati i učiti jedni od drugih kroz rad na projektu.

Anita Pešut, knjižničarka-pripravnica i Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka