« Ožujak 2024 »

Srednjovjekovni dan u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 26. 11. 2017.

Dana 24. studenoga 2017. godine, učenici šestih i sedmih razreda, koji su uključeni u „Moju Rijeku“, uputili su se u Prvu riječku hrvatsku gimnaziju na srednjovjekovni dan, pod vodstvom profesora Saše Jereminova i profesorice Ede Kušen.

Po dolasku u Prvu riječku hrvatsku gimnaziju dočekale su nas razne radionice te smo se dogovorom odvojili po razredima. Obje grupe su krenule prema školskom igralištu, gdje smo svi zajedno pogledali zanimljivo mačevanje i streličarstvo. Saznali smo mnogo informacija o streličarstvu, kao npr. da strelica ima tri pera, da ju možemo uhvatiti s dva ili tri prsta te da je tijekom ispucavanja strijele potrebno ukositi tijelo.

Nakon streličarstva uputili smo se prema školskoj dvorani, gdje su učenice sedmih razreda zajedno sa učenicima gimnazije otplesali dva srednjovjekovna plesa. Poslije smo se uputili prema novoj učionici u kojoj smo isprobali skriptorij. Naučili smo da su za pisanje potrebni podloga, tinta i ptičje pero te da je tijekom pisanja potrebno pisati pod kutom kako bi se spriječilo izlijevanje tinte.

Saznali smo i da postoji prirodni tuš, koji je načinjen od kane i kamena te da se prije izuma papira najčešće pisalo na kozlićevoj koži. Voditelj radionice nas je naučio da se tijekom povijesti domaća zadaća pisala na pločicama, koje su se nakon pregleda stavljale na sunce kako bi se vosak omekšao. Kasnije bi se ista pločica iskoristila jer si se na istoj i dalje nastavilo pisati.

Veselimo se posjetu nekih novih radionica u sklopu Moje Rijeke.

Eda Kušen, uč. POV, pripravnica