« Ožujak 2024 »

Osmaši u Vukovaru
Autor: Leona Lempl, 5. 6. 2017.

Od 28. do 30. svibnja 2017. organizirana je tradicionalna terenska nastava u Vukovaru za učenike osmih razreda naše škole.

Prema Gradu heroju i najvećoj hrvatskoj riječnoj luci (na Dunavu) krenulo se u nedjelju u 14:00 sati, a po dolasku bili smo smješteni u hostelu “Dubrovnik”, koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata. Tijekom idućeg dana od naših predavača saznali smo sve o tijeku Domovinskog rata, žrtvama, tromjesečnoj obrani Vukovara i strašnom pokolju nad hrvatskim braniteljima, ranjenicima i civilima od strane velikosrpskog agresora.

Posjetili smo i dvorac “Eltz” u kojem je danas smješten Muzej grada Vukovara, a na samom početku mogli smo vidjeti slike grada za vrijeme ratnih razaranja i kako to izgleda danas kada je sve obnovljeno. Gotovo cijeli grad bio je sravnjen sa zemljom, a vrijednosti i umjetnine (od kojih većina ni do danas nije vraćena) uništeni i opljačkani.  Dvorac je predivno obnovljen, ima više etaža, a najljepša i najveselija je ona na vrhu gdje se čuje dječja pjesma i smijeh. U Muzeju Vučedol je na vrlo zanimljiv i privlačan način prikazan  nastanak i razvoj vučedolske kulture od samog nastanka pa kroz njihov život, rad, običaje i religiju.

U popodnevnom obilasku grada vidjeli smo križ na Dunavu – spomenik svima koji su se borili i ginuli za domovinu. Prošetali smo i Trgom Republike Hrvatske koji je također obnovljen i gdje je sagrađen spomenik prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu. Prošli smo i mostom “Michel Nicolier” koji je dobio ime prema francuskom dragovoljcu koji je svoj život dao za Hrvatsku. Tijekom drugog dana posjetili smo još mnogo vukovarskih znamenitosti. U Memorijalnom centru razgledali smo oružje koje je korišteno u Domovinskom ratu, vojna vozila i pješačko naoružanje. Krenuli smo dalje prema Memorijalnom groblju žrtava domovinskog rata koje je podijeljeno u tri dijela: Aleja umrlih hrvatskih vojnih invalida tijekom Domovinskog rata, Aleja poginulih hrvatskih branitelja i Aleja civilnih žrtava; a na samom ulazu nalazi se spomenik s vječnim plamenom. Spomen dom Ovčara svjedok je najvećeg zločina u Domovinskom ratu. Srpski agresori ovdje su mučili i ubili 261-og ranjenika i civila. U vukovarskoj bolnici posjetili smo podrumske prostorije koje su mjesto sjećanja s izvornim i autentičnim snimkama i rekonstrukcijom zbivanja. Zaputili smo se i do Spomen doma Hrvatskih branitelja gdje smo mogli vidjeti ratna izvješća i fotografije obrane Vukovara te spiralni zid kao simbol vojne operacije “Oluja”. Na posljetku smo obišli i vodotoranj koji je bio svakodnevna meta agresora, ali idalje ponosno stoji kao svjedok tog vremena. Zatekli smo radove na obnovi vodotornja te se nadamo da će uskoro biti obnovljen u cijelosti. Na kraju smo imali kviz znanja na kojem je pobijedila OŠ “Srdoči”!  Kući smo krenuli u popodnevnim satima, a sa sobom smo ponijeli poruke mira i nenasilja, ali također i gorčinu zbog svih tih nevinih života koji su se ugasili u tom nama nametnutom ratu.

Vukovar će zauvijek ostati u našim srcima kao i u stihovima Frana Krste Frankopana: “Navik on živi ki zgine pošteno!”

Matea Laco, 8.b