« Ožujak 2024 »

Učenici naše škole i ove godine aktivno obilježili Dan voda
Autor: Leona Lempl, 10. 4. 2017.

Dana 22. ožujka obilježava se Dan voda. Tom prilikom učenici su, već dan ranije, imali prilike poslušati predavanja u vijećnici Grada Rijeke, a u organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko - goranske županije (Zdravstveno-ekološkog odjela), Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija d.o.o. i Društva „Naša djeca“.

Predavanje „Rječina – izvor našeg grada“ održala je Vanda Piškur, mr. sc., voditeljica Odsjeka za kontrolu kvalitete voda za piće i vode u prirodi NZZJZ. Učenici su upoznati s aktualnim podatcima o kvaliteti riječke vode, laboratorijskim analizama kojima se svakodnevno prate fizikalno-kemijski, biološki i mikrobiološki parametri kvalitete pitke vode.

Doc. dr. sc. Sanda Pavičić Žeželj, voditeljica Odjela za unaprijeđenje prehrane NZZJZ svojim predavanjem „Zašto je važno piti vodu?“ prezentirala je učenicima važnost svakodnevnog konzumiranja zdravstveno ispravne pitke vode.

Učenike je upozorila na opasnosti za ljudsko zdravlje u slučaju premalnog unosa vode na dnevnoj razini.

Stečena znanja učenici su prezentirali svojim prijateljima u školi.

Josipa Žic, uč. BIO

***

Povodom ovogodišnjeg Dana voda učenici 3. d razrednog odjela proveli su istraživanje u sklopu razrednog projekta. Istraživali su potrošnju vode u svom kućanstvu kroz tri uzastopna dana i potrošnju vode  s obzirom na broj članova u obitelji.

Svrha, odnosno cilj istraživanja (bila) je razvijanje svijesti o odgovornoj potrošnji vode, razvijanje odgovornosti za štednju vode i razvijanje svijesti o otpadnim vodama i kemijskom onečišćenju voda koje se vraćaju u prirodu.

Učenici su došli do saznanja da četveročlana obitelj u 3 dana potroši oko 1m3 vode, osmeročlana obitelj oko 5m3 vode u 3 dana, a tročlane obitelji potroše manje od 1000 litara vode tijekom tri dana.

Iz pojedinačnih mjeranja učenici su izveli zaključak kako u prosjeku pojedinačno kućanstvo učenika 3. d razreda  sa svojim obiteljima (uključujući i učiteljicu s obitelji), u  razdoblju od 30 dana potroše po 15m3 vode., što je oko 405 000 litara vode.

Nametnulo se pitanje otpadnih voda o kojima do sada nismo razgovarali. Velika količina naših otpadnih voda je kemijski onečišćena (prilikom tuširanja, pranja rublja, pranja suđa, čišćenja sanitarija, itd.), a naše krško tlo vrlo propusno.

Zajednički smo došli do zaključaka kako štednja vode nije važna samo zbog troškova (i) potrošnje već i zbog ogromnih količina otpadnih voda koje se vraćaju u prirodu.

Važno je i umjereno korištenje deterdženata i kemikalija prilikom održavanja higijene.  Još važnije i značajnije je što postoji mogućnost „recikliranja otpadne vode“, jer i otpadne vode mogu biti resurs.

Marija Jurin, uč. RN