Stručni skup Knjižničarskog društva Rijeka u OŠ Srdoči
Autor: Violeta Odorčić, 14. 5. 2010.

U petak, 14. svibnja u informatičkoj učionici Osnovne škole Srdoči održana je, u organizaciji Knjižničarskog društva Rijeka, radionica za knjižničare Primorsko-goranske županije pod nazivom Izrada digitalnih materijala u knjižnici pod vodstvom Ane Sudarević, profesorice i dipl. knjižničarke iz Osnovne škole Dubovac iz Karlovca.

Knjižničarsko društvo Rijeka odlučilo se za ovu radionicu zato što je digitalizacija građe česta  tema u području knjižničarstva i informacijskih znanosti, ali i iz razloga što je digitalizacija  proces koji se sve više provodi u knjižnicama. Kako je proces digitalizacije  češći u sveučilišnim i narodnim knjižnicama, iako nije stran ni školskim knjižnicama, svrha je bila školske knjižničare još više potaknuti i uključiti u digitalne procese, koji se, kada govorimo o budućnosti knjižnica, sve češće spominju u tom kontekstu kao neizostavni i sastavni dio rada svakog knjižničara te postojanja i djelovanja svake knjižnice.

Prednost je građe u digitalnom obliku ta što se vrlo lako može oblikovati u zanimljive i moderne digitalne publikacije koje mogu poslužiti u različite svrhe: poticanje čitanja, informiranje korisnika o knjižnici, prezentiranje i/ili arhiviranje (učeničkih) radova, razvoj informatičke pismenosti, itd. Također, ovakva se publikacija može  pohraniti na različitim medijima.

Polaznici radionice naučili su kako pripremiti materijale za digitalnu publikaciju te kako prilagoditi „dynamic-page-flip-v2“ aplikaciju.

Cilj radionice bio je naučiti samostalno oblikovati digitalnu publikaciju od zadanih predložaka s efektom „listanja stranica“ te naučeno znanje kasnije primijeniti u svakodnevnom radu, a prema ocjenama polaznika radionice putem evaluacijskih listića, taj cilj u potpunosti je i ostvaren.

Tekst pripremila: Helena Karajković                                                                                                                                    knjižničarka Osnovne škole Srdoči i članica Upravnog odbora Knjižničarskog društva Rijeka