« Ožujak 2024 »

OŠ „Srdoči“ ovogodišnji domaćin čakavčićima PGŽ-a
Autor: Leona Lempl, 18. 11. 2016.

Svečana promocija 22. zbirke „Čakavčići pul Ronjgi“ održana je u srijedu, 16. studenog 2016. godine, u prostoru obnovljene sportske dvorane naše škole.

Ovu hvalevrijednu manifestaciju s prvenstvenim ciljem očuvanja domaće čakavske besede tj. raznovrsnih čakavskih govora iz svih dijelova naše županije, Ustanova „Ivan Matetić Ronjgov“  organizira redovito od 1994. godine, a zanimljivo je spomenuti da je domaćin prve svečane promocije tada također bila upravo OŠ „Srdoči“.

Ugodan jednosatni program pod vodstvom Nine Dukić započeo je službenim pozdravima pročelnika Ureda PGŽ-a Gorana Petrca, zamjenice načelnice Općine Viškovo Slobodanke Orešković te ravnatelja Ustanove „Ivan Matetić Ronjgov“, Darka Čargonje; kao i ravnatelja škole domaćina; mr.sc. Ivana Vukića.

Nakon pozdravnih riječi uslijedila je i riječ uredništva Zbirke, koju je izgovorila glavna urednica, čakavska pjesnikinja Cvjetana Miletić; uz koju su u prosudbenom povjerenstvu za izbor radova još bile nazočne i Vlasta Sušanj Kapićeva te Doris Brusić.

Najzanimljiviji dio večeri svakako je bilo čitanje nagrađenih radova učenika objavljenih u najnovijoj 22. zbirci; a među desetak različitih škola zastupljenih među prva tri mjesta, posebno smo ponosni što se ove godine i naša škola može podičiti da je naš učenik Paolo Bukvić za svoju pjesmu „Jesen“ nagrađen prvim mjestom u kategoriji učenika 5.-8. razreda.

Također valja spomenuti i pjesmu „Baš mi je lepo“ učenika Diege Bakunića koji je istom ušao u uži izbor ovogodišnjeg natječaja.Glazbeni dio priredbe započeo je prigodnim programom škole domaćina u kojemu se školski zbor predstavio dvjema skladbama, recitatorska grupa škole čakavskim recitalom (autorica Zvjezdane Vidaković i Gee Srdoč) „Na Kvarneru od jutra do škura“, a kao posljednji Srdočan nastupio je Antonio Babić: bivši učenik škole, nekadašnji čakavčić koji je svoje prve pjesničke korake napravio u ovoj školi, a sada ih kao punopravni član Ustanove i aktivan čakavski autor nastavlja i u svojim srednjoškolskim danima.

Od ostalih glazbenih gostiju nastupili su mladi pjevači i plesači iz osnovnih škola „Ivan Mažuranić“ (Novi Vinodolski), Kostrena, Jelenje-Dražice te „Viktor Car Emin“ (Lovran); predstavivši se izborom pjesama s ovogodišnjeg Dječjeg festivala „Kvarnerić“.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka