Obilježavanje Svjetskoga dana kravate u OŠ „Srdoči“ 2016.
Autor: Sanjin Vukušić, 27. 10. 2016.

Povodom obilježavanja Svjetskoga dana kravate na stranici http://www.hrturizam.hr/ između ostalog, navedeno je kako je Hrvatski sabor 18. listopada 2008. godine proglasio taj dan Danom kravate (od kada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj), čime je kravati kao univerzalnom hrvatskom simbolu Hrvatske u svijetu odana posebna počast.

Također, 18. listopada 2003. godine izvedena je spektakularna instalacija „Kravata oko Arene u Puli“ koja je bila dugačka 808 metara i široka 25 metara. Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Kravata je jedan od rijetkih hrvatski simbola koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Prema riječima prof. Marijana Bušića, ravnatelja ustanove Academia Cravatica neprofitne ustanove koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine, kravata svojom ravnotežom između lepršavosti, s jedne strane i čvora, s druge strane, simbolizira civilizacijsku ravnotežu između slobode i odgovornosti. Kravata simbolički poručuje da u komunikaciji budemo više svjesni svog dostojanstva i dostojanstva drugih, da budemo više ljudi, više gospoda, svjesni svoje slobode, ali i svojih odgovornosti. Zato je i potrebno uvesti Dan kravate, prigodom kojeg bi se svjetska javnost senzibilizirala za te ključne vrijednosti.“

S ciljem poštivanja samih sebe, naše tradicije, povijesti i identiteta i naša će se škola uključiti u obilježavanje ovoga Dana u petak, 29. listopada, kada će svi učenici i učitelji u školu doći u nekoj odjevnoj kombinaciji s kravatom-tim univerzalni hrvatskim simbolom koji smo podarili svijetu te, tradicionalno, ovjekovječiti ovogodišnji Dan kravate u školi „Srdoči“ zajedničkom fotografijom.

Stručna služba Škole