« Ožujak 2024 »

OŠ „Srdoči“ ponovno na „Grobničkim jesenima“
Autor: Sanjin Vukušić, 24. 10. 2016.

Nakon što smo se protekle godine kao prva i jedina gradska škola uključili u dugogodišnji tradicionalni projekt Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine namijenjen osnovnim školama, svoje aktivno sudjelovanje nastavili smo i ove godine i to u četvrtak, 20. listopada. Za razliku od lani kada su na terenskoj nastavi u kaštelu Grada Grobnika sudjelovali samo učenici predmetne nastave, ove godine svoj prvi  tzv. Grobničkojesenski dan iskusili su i učenici 3.b razreda sa svojom učiteljicom Gordanom Vukić  te učenici 7.b razreda u pratnji razrednice Antonije Šverko i školske knjižničarke.

Nakon kraćeg uvodnog predavanja i pozdravnih riječi predsjednice KČSG Vlaste Juretić, učenici su se smjestili svaki u svoj dio srednjovjekovnog grobničkog kaštela te se odmah „primili posla“: za sedmaše je organizirana (čakavska) literarna radionica (pod vodstvom uč. Šverko i školske knjižničarke)...

...a učenici trećeg razreda najprije su, uz stručno vodstvo predsjednice Katedre razgledali Zavičajni muzej Grobnišćine te potom u nekoliko različitih tehnika crtali iste i tako uspješno odradili likovnu radionicu.

Nakon odrađenog prvog zadatka sedmaši su također imali priliku razgledati spomenuti muzej, a njihov drugi dio zadatka odnosio se na pisanje prikaza razgledanog postava.

Uz spomenuto, učenici su od školske knjižničarke već pri samom dolasku, gledajući na Grobničko polje, imali prilike čuti kraće uvodno predavanje o zemljopisnim značajkama i povijesti grobničkog kraja, a ugodno druženje i ove je godine zaključeno ukusnim krafnama (kojima su počašćeni svi sudionici) te ovjekovječeno  zajedničkom fotografijom ispred ulaza u grobnički kaštel.

Svoje aktivno ovogodišnje sudjelovanje u ovome projektu zaključit ćemo 27. listopada, na završnoj priredbi predstavnika svih škola sudionika u Domu kulture Čavle gdje će „boje naše škole“ braniti trećaši koji će izvesti kratku scensku igru „Moji mat i otac“.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka