Škola u prirodi - Stara Sušica
Autor: Leona Lempl, 4. 10. 2016.

U nedjelju, 18. rujna, učenici 3. b razrednog odjela u pratnji učiteljica Gordane Vukić i Leone Lempl uputili su se u prekrasno malo mjesto nedaleko Ravne Gore - Staru Sušicu. Osim prirodnih ljepota, Stara Sušica poznata je i po srednjovjekovnom dvorcu prenamijenjenom u dječje odmaralište „Dvorac Stara Sušica ” u kojem su učenici bili smješteni.

Škola u prirodi dio je redovne nastave, a njezina obrazovna i odgojna uloga je vrlo važna za uzrast učenika razredne nastave. U Školi u prirodi učenici su stekli znanja na zaista poseban način, prateći sve prirodne promjene u pravom smislu riječi te uočavajući njihove međusobne uzročno-posljedične odnose.

Jedan smo dan proveli i s lovcem koji nas je vodio šumom te pokazao i objasnio čudesan svijet koji se u njoj krije.

Pričao nam je o biljkama, životinjama, utjecaju čovjeka, njihovoj međusobnoj povezanosti te brizi lovaca za divlje životinje.

Pokazao nam je tragove životinja, njihova hranilišta, ali i ukazao na opasnosti koje se u šumi kriju. Uočavanjem odnosa u prirodi učenici su stekli osnovne spoznaje o samoj prirodi, odnosu čovjeka prema prirodi te važnost suživota čovjeka i prirode. Iz svega toga proizlazi i jedna važna zadaća Škole u prirodi, a to je humani odnos prema prirodi i razvoj ekološke svijesti . Poseban doživljaj je bio kada smo se popeli na brdo Javorova kosa.

Osim nastavnih sadržaja, učenici su, zajedno sa svojim učiteljicama i animatorom Ruđerom uživali i u sportsko-rekreacijskim sadržajima te nezaobilaznim umjetničko - stvaralačkim aktivnostima.

Pjesme, plesa, igre i smijeha nije nedostajalo, a za odličnu atmosferu pobrinuli su se animator i ljubazno osoblje Dvorca koje nam je pripremalo ukusne specijalitete te brinulo o čistoći prostora u kojem smo boravili.

Škola u prirodi omogućila je bolje upoznavanje učitelja s učenicima, te samih učenika međusobno. Takav život i rad u zajednici omogućio je učenicima stjecanje radnih navika, poštivanje dogovora i pravila zajedničkog života te izvršavanje preuzetih dužnosti i obveza. U petak, 23. rujna, u popodnevnim satima, nakon svečane podjele diploma uslijedio je povratak u Rijeku.

Osim prtljage, sa sobom smo ponijeli i nezaboravne trenutke koje ćemo zauvijek pamtiti.

Pripremile: Gordana Vukić i Lenoa Lempl