Misa za početak školske i vjeronaučne 2016/17. godine
Autor: Sanjin Vukušić, 14. 9. 2016.

Bijaše toplo, rujansko jutro, a mi okupljeni oko stola Gospodnjega. Radosnih lica i otvorenih srdaca. S nestrpljenjem smo očekivali zvonce i početak mise – za vjeroučenike, roditelje, učitelje i ostale članove župne zajednice.

Vjeroučitelj Boris Barbarić uveo nas je u slavlje meditacijom koja nas je, na trenutak, zaustavila pred pitanjem smisla i ljudskoga bivanja s Bogom. Uslijedilo je misno slavlje i zaziv Duha Svetoga  kojemu su nazočili profesori i ravnatelj OŠ “Srdoči”, učenici i roditelji.

Župnik, vlč. Božo Mićanović, je pozvao roditelje na ustrajnost u vjerskome odgoju i osnaživanju duhovnoga identiteta obitelji kao prvog mjesta evangelizacije. Godina 2016/17. proglašena je Godinom prenošenja vjere u Riječkoj nadbiskupiji, pa je  naglasio povezanost triju temeljnih čimbenika navještaja vjere: obitelj – crkva – škola. Župnik je govorio i o nužnosti odabira Katoličkoga vjeronauka koji je u školi prisutan kao izborni predmet, ali i o komplementarnosti školskoga vjeronauka i župne kateheze. Vjeroučenici su sudjelovali u misnom slavlju: molitvom vjernika i prinosom darova (svijeća, križ, vino, voda, hostije, školska torba i lopta).

Prije završnoga blagoslova, predstavljen je projekt “Učenik – aktivni građanin u borbi protiv gladi” pod vodstvom prof. Mire Žepine. Učenici su svojim volonterskim promišljanjem i radom doprinijeli širenju svijesti o odgovornosti svakoga čovjeka za socijalne potrebe ostalih članova društva.

Neka nam je svima blagoslovljen početak nove školske i vjeronaučne godine!

Zrinka Terzić, vjeroučiteljica