„Čitanjem do zvijezda“ 2016.
Autor: Sanjin Vukušić, 23. 2. 2016.

Dana 22. veljače u OŠ „Podmurvice“ održana je ovogodišnja županijska razina natjecanja „Čitanjem do zvijezda“. Ovaj hvalevrijedan projekt osmislili su kolege knjižničari Međimurske županije još 2009. godine, a unatrag tri godine provodi se i na državnoj razini. Projekt je osmišljen s ciljem općenite popularizacije čitanja te poticanja učenika na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje (jer je učenje na takav način i najučinkovitije). Posebnost ovoga natjecanja je u tome što osim klasičnog kviznog dijela ima i kategoriju prezentacije plakata na zadanu temu. Ovogodišnja tema natjecanja bilo je „Odrastanje“, a tri zadana naslova za čitanje bila su: „Poljubit ću je uskoro, možda“ (Šime Storić), „Svašta u mojoj glavi“ (Miro Gavran) te „Suvišan u svemiru“ (Milivoj Matošec).

Naša škola sudjelovala je drugu godinu zaredom, a osim nas i OŠ „Podmurvice“ kao  domaćina ove su godine na županijskoj razini bili i predstavnici OŠ „Brajda“, OŠ „Ivan Zajc“, OŠ „Klana“, OŠ „Nikola Tesla“ te OŠ „Pećine“. Ovogodišnju predstavničku ekipu škole „Srdoči“ (izabranu na školskoj razini provedenoj 18. prosinca 2015.) činili su Bruna Pleše (6.b), Sara Džafić (6.c) te Sven Puhalo Kaštelan (6.d) koji se, osim u ispitnom dijelu, natjecao i u kategoriji plakata.

Kako smo u ispitnom dijelu osvojili 4. mjesto, u ovoj se kategoriji nismo uspjeli plasirati na državnu razinu; za razliku od OŠ „Nikola Tesla“ i „Brajda“ kojima je, obranivši prva dva mjesta, to ove godine pošlo za rukom.

Ipak, u kategoriji prezentacije plakata predstavnik naše škole, Sven Puhalo Kaštelan, uspio je izboriti drugo mjesto te smo se, zajedno s OŠ „Ivan Zajc“, uspjeli plasirati na državnu razinu natjecanja koje će se održati u Čakovcu krajem ožujka.

S obzirom da smo u istoj kategoriji imali svoju predstavnicu na državnoj razini i prošle godine, nadamo se da će se s ovom (sada već) tradicijom nastaviti i ubuduće.

Dotada još jednom od srca čestitamo Svenu i želimo mu uspješan nastup u Čakovcu!

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka