« Ožujak 2024 »

Valentinovski projekti u školskoj knjižnici
Autor: Sanjin Vukušić, 22. 2. 2016.

Dan zaljubljenih u našoj školi tradicionalno se obilježava raznim prigodnim aktivnostima; a ove je godine posebno aktivno bilo u školskoj knjižnici gdje su po prvi put realizirana čak dva nova valentinovska projekta.

Za učenike nižih razreda organiziran je natječaj za najljepšu ljubavnu pjesmu, pismo, poruku ili likovni rad na temu ljubavi koji je trajao od 1. do 16. veljače; a zaključen je  18. veljače okupljanjem i druženjem tridesetak prijavljenih sudionika u školskoj knjižnici. Sudionici natječaja tada su mogli vidjeti sve pristigle radove izložene na panou u knjižnici, a najbolji literarni radovi pročitani su pred svima okupljenima te nagrađeni zasluženim aplauzom.

Istom prigodom svi su učenici dobili priznanja za sudjelovanje u natječaju te sitnicu za uspomenu, a najuspješnijima (4 likovna te 6 literarnih radova) su podijeljene i pohvalnice te dodatne simbolične nagrade, što ih je posebno oduševilo.

Za učenike viših razreda ove je godine pak organiziran kviz „Glazbeni trag ljubavi“. Samome kvizu prethodila je potraga za skrivenim srcima sa citatima tj. dijelovima teksta iz raznih hrvatskih i engleskih ljubavnih pjesama koji su bili sakriveni svuda po školi od 10. veljače; a učenici koji su pronašli neko od 54 takva sakrivena srca imali su zadatak, uz pomoć računala i online izvora istražiti i pronaći o kojoj se pjesmi točno radi, tko je autor glazbe i stihova, tko pjesmu izvodi (u originalu), koje godine je pjesma izdana te na posljetku, ispisati sve te podatke zajedno s potpunim tekstom pjesme i donijeti ga u knjižnicu kako bi također bili izloženi na prigodnom panou.

Sam glazbeni kviz održan je u knjižnici 19. veljače a 14 sudionika je na temelju slušanja isječaka odabranih 25 pjesama moralo ispisati pun i točan naslov iste. Svi natjecatelji i ovaj su put nagrađeni simboličnim priznanjima i sitnicama, a (čak) tri najuspješije natjecateljice (s jednakim brojem pogodaka) dobile su i prigodne CD-e sa svim ljubavnim pjesmama s popisa ovogodišnjeg Glazbenog traga ljubavi.

Već i prije samoga završetka kviza svi natjecatelji su za ovaj projekt imali same riječi hvale te su izrazili želju da se kviz održi i dogodine. S obzirom da je Valentinovo idealna prigoda za proučavanje domaćih i svjetskih ljubavnih evergreena nema nikakvog razloga da im želja ostane neispunjena.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka