« Ožujak 2024 »

Stručna usavršavanja knjižničara u prvome polugodištu
Autor: Sanjin Vukušić, 9. 12. 2015.

U periodu od 26. studenog do 4. prosinca knjižničari PGŽ-a imali su prilike prisustvovati na čak nekoliko stručnih usavršavanja. Prvi u nizu bio je seminar u organizaciji Knjižničarskog društva Rijeka; održan u prostoru Izložbe glagoljice Sveučilišne knjižnice Rijeka, a na temu e-knjige i e-nakladništva. Predavanje za knjižničare svih profila tom su prigodom održali gosti predavači iz Zagreba; prof. dr. sc. Daniela Živković s Odsjeka za informacijske znanosti tamošnjeg Filozofskog fakulteta  i Veljko Kukulj, e-nakladnik, koji su nazočnima pokušali približiti / pojasniti sam pojam e-knjige, njezine prednosti i mane u odnosu na tiskani medij; koliko nam je ona (ne)dostupna, koliko (ne) preuzima primat u čitalačkoj populaciji te koliko je (i kako) zapravo lako postati autorom jedne takve edicije.

U ponedjeljak, 30. studenoga, u prostoru PPMHP (Guvernerova palača) školski knjižničari naše Županije održali su svoje prvo ovogodišnje stručno vijeće; pod naslovom „Cjelovita kurikularna reforma i novi izazovi u knjižnici“. Nazočni su tom prigodom imali priliku pogledati i Muzejsku knjižnicu, uz stručno vodstvo nadležnog kolege, riječkoga povjesničara Igora Žica.

Dana 2. prosinca organiziran je cjelodnevni stručni posjet Labinu i Puli gdje su knjižničari prisustvovali okruglom stolu o nacrtu zakona o knjižnicama te posjetili Gradske knjižnice obaju gradova, pulsku Sveučilišnu knjižnicu i sajam knjiga „Sa(n)jam knjige u Istri“.

Za razliku od prethodnih dvaju događanja, naša knjižničarka nije prisustvovala potonjem, s obzirom na to da je u petak nazočila i skupnoj edukaciji za knjižničare škola koje od ove godine prelaze na novi knjižnični softver.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka