« Ožujak 2024 »

Dani tehničke kulture u OŠ "Srdoči"
Autor: Biljana Žutelija, 15. 3. 2010.

U našoj školi  predstavljen je projekt "Dani tehničke kulture u osnovnim školama grada Rijeke" koji se odvija pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, u organizaciji Zajednice tehničke kulture Rijeka.

Projekt predstavlja programe tehničke kulture kroz dvanaest strukovnih grana u osnovnim školama grada Rijeke, u svrhu animacije učenika za uključivanje u vannastavne aktivnosti koje u tom području nude članice Zajednice tehničke kulture Rijeka i modelarska radionica Tehnički centar mladih.

Radi upoznavanja što većeg broja učenika sa aktivnostima u radionici Tehničkog centra mladih i dopunu teoretskih znanja pokrenut je projekt gdje će mentori i dosadašnji uspješni polaznici tečaja demonstrirati naučene vještine i time popularizirati tehničko stvaralaštvo mladih.

Prednost ovakve prezentacije tehničke kulture, očituje se u samom pristupu popularizaciji tehničke kulture praktičnom izvedbom radova velikom broju učenika od petog do osmog razreda. - polaznika škole te njihovom aktivnom učešću u izradi raznih modela pripremljenih za ovaj projekt.

Prema riječima ravnatelja škole Ivana Vukića, "nastava tehničke kulture zadnjih je desetak godina doživjela potpunu devastaciju" te je svedena na samo jedan školski sat tjedno što je neprimjereno izvođenju složenijih vježbi i praktičnih radova. Naime broj sati tehničke kulture 1991. godine smanjuje se s dva sata tjedno na jedan sat u 7. i 8. razredima. Bilo je to prvo znatno smanjenje satnice tehničke kulture koje je negativno utjecalo i na kvalitetu nastave, a tehnički sadržaji svedeni su isključivo na informatiku i izborne i vannastavne aktivnosti učenika. Trenutno se spomenuti predmet provodi u sklopu jednog školskog sata satom tjedno od 5. do 8. razreda, laboratorijske i radioničke vježbe i praktičan rad potpuno su nestali, a tehnička kultura pretvorena je "dosadan" teoretski predmet.

Ovakve su prezentacije stoga hvalevrijedne i dobrodošle, a njima je izražena želja za direktnom suradnjom osnovne škole Srdoči i Zajednice tehničke kulture Rijeka  i Tehničkog centra mladih te odvijanju pojedinih tečajeva upravo u školskim prostorima.