« Ožujak 2024 »

Srdočani na Grobničkim jesenima
Autor: Sanjin Vukušić, 20. 10. 2015.

„Grobničke jeseni“ tradicionalni su projekt u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine koji je ove godine realiziran po jubilarni, dvadeseti put zaredom. Istome se po prvi put priključila i naša škola i to kao prva škola s područja Grada Rijeke. (Svih ostalih devet uključenih škola pripada tzv. riječkom prstenu).

Jedna od pripadajućih aktivnosti spomenutog programa je i tzv. Grobničkojesenski dan za svaku školu, tj. dan u kojoj sudionici odrađuju terensku nastavu u prostorima kaštela u Gradu Grobniku. Aktivnosti su organizirane kao radionice i obično je riječ o likovnoj, literarnoj, povijesnoj i glazbenoj skupini, odnosno, zboru. Prema dogovorenom rasporedu naš ovogodišnji grobničkojesenski dan bio je u petak, 16. listopada, kada je odabranih 46 učenika (razvrstanih u neke od navedenih skupina), u pratnji predmetnih nastavnika (Dužević i Jerminov) i knjižničarke, posjetilo Grad Grobnik i sudjelovalo u spomenutome programu.

Osim što je većina sudionika po prvi puta imala priliku biti u ovome nekadašnjem najzapadnijem vinodolskom kaštelu, za sve posjetitelje organiziran je i razgled aktualne izložbe „Ratne boje“ (u prizemlju kaštela), posvećene Domovinskom ratu; a uz stručno vodstvo kustosa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Ive Mileusnića. Također, za članove likovne skupine organizirano je kraće predavanje akademskog kipara Tomislava Pavletića; dok je literarna skupina imala priliku upoznati i kratko se družiti s čakavskom književnicom Vlastom Juretić.

Nakon odrađenoga posla u radionicama sudionici su podrobnije razgledali kaštel s vanjske strane te obišli župnu crkvu Sv. Filipa i Jakova; a ugodno druženje ovjekovječeno je i s nekoliko zajedničkih i panoramskih fotografija (s pogledom na Grobničko polje).

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka