PRODUŽENI BORAVAK (PB)
Autor: Sanjin Vukušić, 16. 9. 2015.

Produženi boravak je neobavezni organizirani oblik odgojno-obrazovnog rada koji se provodi nakon nastave i ima svoje socijalne, odgojne, pedagoške i zdravstvene vrijednosti.

Svrha PB-a je organizirati skrb o učenicima od 1. do 4. razreda koji polaze redovne razredne odjele u predmetno-satnom sustavu.

Cilj je omogućiti djetetu ispunjen život u školi i otkriti njegove pune potencijale kao jedinstvene osobe.   Istraživati, proučavati, podučavati i pomagati su radnje koje će omogućiti razvoj djeteta kao socijalnog bića koje će na taj način pridonijeti društvu. Kroz izmjenu igre, učenja i dnevnih razrednih obaveza cilj je djecu pripremiti za cjeloživotno učenje (učiti kako učiti)

Zadaci PB-a su usvojiti sadržaje iz nastave hrvatskog jezika, prirode i društva i matematike te steći radne navike i usvojiti pravila ponašanja.

ORGANIZACIJA RADA PRODUŽENOG BORAVKA

U našoj školi produženi boravak je organiziran u  2  homogene  i 1 heterogenoj skupini učenika. Skupinu 1.-ih, razreda vode učiteljice Mila Iskra (1.a i 1.b) i učiteljica Mirjana Komazec (1.c i 1.d) Heterogenu skupinu učenika (2.i 3.) razreda vodi učiteljica Deborah Lukić.

Vrijeme produženog boravka počinje nakon redovne nastave u trajanju od 10.40 sati do 16.30. sati. Tu se izmjenjuje vrijeme odmora, pisanje zadaće i slobodno organizirano vrijeme.

RASPORED AKTIVNOSTI U PRODUŽENOM BORAVKU

10.40.-12.20                        Dolazak učenika u učinoci PB-a, odmor, igre po vlastitom interesu i priprema za rad

12.20.                                  Ručak

13.-14.30.                            Pisanje domaće zadaće, ponavljanje i vježanje nastavnih sadržaja

14.30.-15.                             Užina

15.-16.30.                             Ogranizirano slobodno vrijeme, izvannastavne aktivnosti, rekreacija, igre po slobodnom izboru, društveno koristan rad

Program organiziranog slobodnog  vremena se provodi u 7 područja rada:

Jezično – komunikacijsko područje

Matematičko područje

Prirodoslovno područje

Tehničko – informacijsko područje

Društveno – humanističko područje

Umjetničko područje

Tjelesno – zdravstveno područje

U slučaju otkazivanja ručka (bolest, godišnji odmor roditelja) javiti isključivo na službeni broj PB-a u vremenskom period do 12 sati dan prije. Takoder i  povratak djetete je neophodno prijaviti.

099/1938068

Ukoliko roditelj nije u mogućnosti preuzeti dijete do 16.30 organizira se dežurstvo do 17 sati te je sva kašnjenja nužno javiti na službeni broj PB ili nadležnoj učiteljici.

PREHRANA

Naša škola nudi odgovarajući školski jelovnik (pravilna i zdrava prehrana) s obavezno jednom voćkom dnevno. Učenici primaju 2 obroka te imaju stalnu dostupnosti pića (vode i soka).