3D printeri u Striboru, a uskoro i u našoj školi
Autor: Anja Lebarić, 16. 6. 2015.

Područje 3D printanja  je još u začecima, no u svjetskim razmjerima pokazuje značajne rezultate te smo ponosni na naš projektni tim u sastavu: Violeta Odorčić, Dunja Marinović i voditeljica projekta te idejna začetnica učiteljica likovne kulture Ivana Dužević,  koji su uspješno ishodovali financije za ostvarenje ovog projekta i omogućili školi da bude u korak s vremenom, te da uskoro budemo druga škola u Hrvatskoj (nakon Tehničke škole u Karlovcu) koja ima 3D printer. Projekt pod nazivom "Kiparstvom do uspjeha" koji uključuje Odjel poludnevnog boravka OŠ "Srdoči", informatičku radionicu 3D printanja i kiparstvo financijski je poduprla Zaklada "Hrvatska za djecu".

S obzirom da OŠ „Srdoči“ ulazi u projekt s 3D printerima, naši će kreativci ubuduće surađivati s Gradskom knjižnicom Rijeka, koja posjeduje i promovira korištenje 3D printera.

Upravo zato smo okupili interesnu skupinu učenika iz Osnovne škole „Srdoči“  koji će se uključiti u radionice 3D modelarstva i printanja, te smo prisustvovali prezentaciji o 3D printerima u Gradskoj knjižnici Rijeka – Dječjem odjelu Stribor.  Učenici su bili u pratnji učitelja škole: Ivane Dužević, Hrvoja Stupnika i Anje Lebarić.

Ovo interesantno  interaktivno predavanje održao je gospodin Kristian Benić koji  nam pokazao kako izgleda 3D modeliranje u računalu, te kako se onda naredba prenosi na 3D printer i sloj po sloj modelira objekt od dugačkih niti na visokim temparaturama topivog materijala.

Bilo je osobito zanimljivo vidjeti kako možemo uz  pomoć skenera dobiti model određenog čovjeka, pa ga isprintati. Možemo tako imati vlastitu malu figuricu koja je identična nama, poput kakvih junaka iz stripova ili filmova.

Jedva čekamo da krenemo u akciju!

Anja Lebarić, knjižničarka škole